Držte si své lucerničky, nositelka světla přichází – sv. Lucie🕯

Milá čtenářko, tak jak se ti poslední dny vede? Jak to všechno zvládáš? Ptám se proto, jestli náhodou netoužíš po trošce světla…

Ještě než se začneš brodit následujícími řádky, chci Ti říct, že tento článek jsem sepsala v roce 2021 a postupně jej doplňuji svými poznámkami a novými poznatky. Krásné čtení!

Dnes je slavný (nejen) severský svátek sv. Lucie. U nás vešlo ve známost slavné „Lucie, noci upije, ale dne nepřidá„. Pojďme se nyní na Lucinku podívat trochu jinak. Jako na nositelku světla do tmavých koutů…

Natten går tunga fjät, runt gård och stuva.
Kring jord som sol’n förgät, skuggorna ruva.
Då i vårt mörka hus, stiger med tända ljus,
Sankta Lucia, Sankta Lucia.

~ Arvid Rosén
(první sloka ze známé švédské písně, která se tradičně tento den zpívá)

Ta severská je trochu jiná…

Jedna z dívek je dle tradice oblečená do dlouhých bílých šatů a okolo pasu má převázaný červený sametový pásek a  na hlavě korunu se svíčkami. Takto tato severská Lucia chodí a zpívá klasickou píseň „Svatá Lucie“. Za ní také zpívají lidé oblečení v dlouhých bílých róbách buď se třpytkami, nebo s věncem kolem hlavy, na kterém jsou rovněž svíčky.

Tradiční koncert Lucie se může odehrávat venku nebo uvnitř a normálně se slaví brzy ráno, když je sníh ještě křupavý, noční obloha jasná a tma hustá, takže Lucia může prosvítit svými světly šeré prosincové ráno.

Tradiční Fika (alias kávová pauza, ale já to nejraději překládám jako kávový rituál – jak si jej dělám já, se můžete podívat tady >>) je stejně důležitá jako koncert. Šafránové housky, zázvorový chléb a Glögg jsou některé z tradičních dobrůtek.

Přehráním videa souhlasíte se zásadami ochrany osobních údajů YouTube.

Zjistit vícePovolit video

Cítíte, jak to voní i přes tu obrazovku? 😊

Tradiční Lussekatter, Luciiny kočky

Ona to ta Lucie měla vlastně složité…

Tradice má kořeny v Itálii před 400 lety. Lucie žila původně na Sicílii a byla křesťanka (její komplikovaný osud zde rozvádět nebudu) a tato víra, společně s aranžovanou svatbou, stála za jejím koncem.

Další příběh vypráví se, že věnec na hlavě se svíčkami nosila proto, aby viděla na cestu a hlavně, aby měla obě ruce volné, když nosila jídlo lidem do katakomb.

Lucie pochází z latinského slova lux“, což znamená světlo. V severských zemích býval 13. prosinec prý nejtemnějším dnem v roce a věřilo se, že je plný zlomyslných skřítků a různých přírodních duchů.

Lucie zemřela ve stejný den (ta ze Sicílie) a věřilo se, že svými jasnými světly chrání všechny seveřany před zlými duchy, kteří nejvíce řádí právě mezi dnem svaté Lucie a svátkem Yule (o tom se ještě rozpovídám, ale nedočkavci už mohou nakouknout tady >>).

Sv. Lucie jako světluška moderních dní

Vždy, když mám klientku, která se jmenuje Lucie, vím, že to asi nemá v životě úplně nejjednodušší. Vždy ale říkám:

„Máte nádherné, nadějeplné jméno, nevzdávejte to; uvidíte, že to pomyslné světlo v temnotě a uvnitř vás zase začne plápolat.“

Tento den vnímám jako bránu do srdce Zimy. A jak určitě víte, Zima je mé nejoblíbenější období, protože se cítím přesně takto:

⛄️ Sníh mi zvedá náladu.
⛄️ Ledový vichr na tvářích mě dělá šťastnou.
⛄️ Když chytnu vločku do ruky mám pocit, jako kdyby se celá příroda radovala.

Ale hlavně miluji to ticho. Klid. Mír. Útulno a vnitřní teplo.

Tohle jsou věci, které mi dělají radost a které mi jsou schopny vykouzlit hygge pocit na duši (o hygge jsem už malinko napsala třeba tady >>).

Minulý rok jsem proto za tímto účelem vytvořila Meditaci paní Zimy. Slova paní Zimy si mě našla a chtěla ven.

Pokud byste si chtěli posvítit i vy v těchto temnějších dnech, Meditaci paní Zimy najdete tady >>.

Kotvičkovací radost

Nezapomeňte si dnešek prosvětlit něčím krásným – kafíčkem, svařáčkem, grogem, gloggem, čokoládou, svíčkami, perníčky, pomeranči s hřebíčky…😊 No fantazii nechám zkrátka na vás. Lucie nám připomíná, že je sice stále ta temnější část roku, ale neznamená to, že bychom tuto temnotu měli sytit i my, uvnitř nás. 

Jakékoliv světýlko v temnotách představuje naději. Někdy větší a jindy zase o trochu menší. V každém případě ale nějakou.

Možná si teď kladete otázku, „co já tady vlastně na tom světě dělám“ nebo „proč se jsem se ocitla zrovna tam, kde teď sem„. Něco podobného jsem si kladla i já, když jsem dokoukala Trilogii Hobita a Pána prstenů. Ne vždy musíme a máme znát jednoznačnou odpověď. Někdy prostě jen hrajeme roli na velké šachovnici a v příbězích ostatních, abychom za nějaký čas pochopili proč se tak tomu dělo. Něco málo jsem o tom napsala tady >>.

Těšme se společně z tohoto nádherného magického období. Ještě stále se před námi rozvine blažený Slunovrat. A to se teprve máme na co těšit. 🌟🙏🏻

S láskou a radostí,

Lenka Střelenka 🏹  alias

🔮 PS: Pokud cítíš, že Ti mohu pomoci a ráda bys se mnou zažila výklad karet (protože to opravdu stojí za to 🧡), tak neváhej a zarezervuj si termín ➡️  ZDE. Bude mi ctí být pro Tebe průvodkyní. 🙏🏻 🌸

💟  PPS: Kdyby ses chtěla podívat na další výklady karet ode mě, celý playlist najdeš ➡️  TADY.

⛎ PPPS: Mini-výklady každý čtvrtek najdeš u mě na Instagramu ve Stories. Budu se na Tebe těšit!

Lenka Em
Jsem Lenka Em, citlivá maminka 3čátek z hor, co spojuje praktično a magično. Toto je můj hygge Vesmír, kde je vše jak má, a kde je každá žena hvězda. Mé tvoření je protkané citlivostí, radostí, něhou a optimismem. Náměty čerpám z vlastního života a s radostí je předávám dál. Tak ať se líbí!

Můj příběh si můžeš můžeš přečíst zde >>

Chceš dostávat zdarma mini-výklady a informace o síle úplňku? 
Koukni sem >> .

Mé nepřekonatelné organizační vychytávky pro všechny zaneprázdněné maminky (a nejen pro ně), které si chtějí konečně dopřát nějaký čas pro sebe, najdeš tady >> .
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.