Téma měsíce ledna: ZPOMAL 🐌☕️

Moje milé kotvičkářky a milí kotvičkáři,

jak se vám v novém roce daří? Cítíte změnu energie, nebo máte nějaké jiné pocity? Či je vše při starém?

DŮLEŽITÁ INFORMACE: Než se začtete dále, ráda bych vám řekla, že si nyní vybírám kreativní pauzu (většinou tak činím dvakrát do roka) a postupně vše rozjedeme předběžně ke konci února 2024. S tím souvisí i termíny výkladů – více info najdete na stránce k tomu určené, zde. Samozřejmě vás budu informovat.

Musím se přiznat, že leden jsem neměla většinu svého života moc ráda. Vždy mi leden a únor přišel jako takový zbytečný měsíc, jakási vycpávka. Když jsem se o to začala o trochu více zajímat, došlo mi, že to tak skutečně je – podíváme-li se ke starým Římanům zjistíme, že právě oni tyto dva měsíce vůbec nebrali v potaz, protože nic nerostlo. Do našeho kalendáře pak byly přidány uměle společně s jeho reformou.

Stejně tak, podle historiků bývávalo v Bibli 13 měsíců a ne všude na světě mají stejný kalendář, např. v Etiopii mají 13 měsíců, tudíž slaví narození Ježíška, resp. Vánoce, 01/04. Nebo na Bali je nyní rok 1945 a nový rok začíná okolo naší jarní rovnodennosti.  🤯

Najednou mi spousta věcí začala dávat smysl.

Nikdy jsem nechápala smysl předsevzetí a jejich plnění. A zvláště pak toho trendu, kdy si lidé předsevzetí dají a mají pocit, že to musí vše stihnout jen v lednu. Chápu, že člověk je rozjetý, ale zákonitě právě tato rozhodnutí musí skončit brzo a neúspěšně (čest výjimkám). Vždy jsem kolem sebe pozorovala, že lidé si nechtějí přiznat, že zima je opravdu čas k odpočinku, ke stabilizaci kořenů a půdě, ve které se nacházejí, nikoliv k akci.

Proč bychom měli fungovat stejně, jako např. na jaře či v létě? Proč, když máme v sobě hluboce zakořeněné, že toto je doba, kdy se sedává okolo ohně, dělají se ruční práce, povídá se a spřádají se plány na další období. Málo co začíná právě v zimě, tak proč po nás okolní svět chce se začít měnit právě teď, chce, abychom kupovali všemožné kurzy a dali energii do něčeho, když ji nemáme kde brát, protože si máme nyní vydechnout?

Možná je právě toto odpověď pro vás na to, proč se nikdy vaše plány nevydařily…

Mně toto uvědomění pomohlo velmi. Od té doby leden a únor věnuji pomalému tempu, své introspekci a mojí prioritou je zdraví (duševní i tělesné) a nastavení mysli. To vše se pak promítá do dalších rovin – do roviny rodiny a vztahů.

Je to období, kdy chci vypnout sociální sítě, protože mám pocit, že útočí na všechny mé smysly a tak čas na nich strávených velmi omezuji (ještě více než doposud) a věnuji se tomu, co je pro mě důležité. Ne tomu, co si myslím, že je důležité (pozor na ten velký rozdíl). Díky tomu mě nějaké trendy, postupy „jak by to mělo být a jak by měl člověk tvořit“ nezajímají.

Jen odbočka od tématu, ale s každým postupujícím rokem cítím, jak se smyčka kreativity na sítích více a více utahuje – jak placený planý obsah přebíjí ty malé tvůrce, kteří mají co sdělit. Jak se manon a honba za kosmetikou, konverzace o ničem s hvězdami z večerníčků pro dospělé stává normou místo toho, aby sítě sdružovali lidi, kteří mají k sobě názorově a pocitově blízko a vytvořili tak prostředí, kde se člověk může cítit dobře. Jak nám ovládají život a tím pádem nám říkají co si máme myslet…Jak nám ukazují něco, co neexistuje a ani existovat nemůže – dokonalost v lidské podobě. Jak se vytrácí autenticita a pozornost je novou měnou doby, kterou platíme a kterou chtějí tyto sítě co nejvíce…S tímhle já osobně vůbec neladím a proto obsah dělám jinak – tak, jak cítím, že to je správné. Konec odbočky.

Zimu miluji a vím, že je mi v ní tak moc dobře kvůli tomu, že v okolí není tolik podnětů jako např. v létě, kdy se cítím velmi přesycená a přestimulovaná vším tím, co se děje okolo (potkáváte lidi na místech, kde jste doposud nepotkali ani živáčka). V zimě je to volné, mohu volněji dýchat, příroda překypuje nádherou, která je tak jedinečná, že ani ji neumím odít do slov.

Jednou ráno jsem se dokonce snažila shluknout všechny své myšlenky do slov a ty vám tak nějak předat v rámci Instagram Stories a tak jsem natočila následující (rozkouskovaná) videa. Jenže, tak nějak jsem to video nedala sdílet. Nějak si mělo vše ještě trochu sednout a vyvanout.

Pak mě napadlo, že to krásně sedí se současným tématickým slovem na měsíc leden. Mluvím tam o mé pomalosti, ale i tom, proč jsem dostala stopku sdílet další informace o Kouřových, alias vánočních nocích, co mi nedovolilo se hlásit takhle delší dobu na sítích (blbý internet to nebyl, výjimečně) a proč v tom jedeme všichni.

Následující video ke kafíčku má necelých 7 minut a vleze se přesně do vaší kotvičkovací chvilky:

Přehráním videa souhlasíte se zásadami ochrany osobních údajů YouTube.

Zjistit vícePovolit video

PS: Toto video nesdílím veřejně nikde, pouze tady. Takže pokud ho nyní vidíte, a říkáte si, zdali se podívat, určitě to udělejte. Něco mi říká, že tu nejste jen tak pro nic za nic a něco v tom videu na vás čeká. Pssst, ale nikomu to neříkejte!

PPS: Také tam hovořím o jednom vzkazu, který najdete ve videu o Samhainu – tady.

Abych se každý rok v zimním období dostatečně vyživila a regenerovala, volím si své slovo síly. Zavedla jsem si tento zvyk proto, že jsem vypozorovala, že jsem se nechala vtáhnout do chaosu modernosti v podobě „chci-vše-hned-a-vše-stihnout-v-lednu“. Koncem února mi zákonitě došlo palivo a březen byl pro mě velmi náročný, se z toho novoročního vyhoření vzpamatovat.

Letošní slovo síly pro rok 2024 je REGENERACE a více o tom, i třeba to, jaká slova jste si zvolili vy, jsem pro vás dala do kupy tady.

A jaké je téma měsíce ledna? 🤍

Pro mě je to ZPOMALENÍ nebo ZPOMAL, takové to anglické slow-down; pomalý život (slow-life).

Jaké slovo se vám vybaví, když se řekne leden? Co tento měsíc nejraději děláte a jaké máte zážitky, které si s sebou nesete do dalších let?

👉🏻 Co vše pro vás zpomalení představuje? A jak s ním zacházíte každý den? Dejte mi vědět do komentářů.

Rozhodla jsem se proto postupně (jak to jen půjde – proto třeba někdy i trošku nepravidelně) uveřejňovat příchutě jednotlivých měsíců prostřednictvím témat. Každý týden pak na Instagramu uvidíte 1 otázku, která se zastřešujícím tématem měsíce souvisí. Tato otázka je tu proto, abychom si myšlenku prodchnutou jako červená nit celým časovým obdobím, navnímali trošku hlouběji a případně uzpůsobili naše akce tímto směrem.

Jak tedy vnímám zpomalení (slow-down) právě já s ohledem ke slovu síly (regenerace)?

Pro mě to znamená na ladění se strunky tohoto blaha, tj. kombinace těchto slov pro mě znamená (níže najdete poznámky z brainstormingu, které jsem si na téma kombinace slov udělala):

 • výživa mého těla – jak ze vnitřku, tak z vnějšku (kombinace akcí, pohybu a jídla) a pozornost proudící tímto směrem,
 • respektování požadavků těla a duše,
 • alespoň částečné pochopení toho, jak funguje flow v mém životě,
 • soustředění se na menší cíle, nebo části úkolu bez tlaku na výsledek,
 • být spokojená a kde cítím, že nejsem, zeptat se proč a jak mohu změnit svou perspektivu, aby to tak bylo (např. tím, že se něčím přestanu zabývat, dávat tomu prioritu, vypuštěním, apod…)
 • přítomná máma = dobrá máma,
 • mé pocity jsou validní, i když ostatní okolnost vnímají jinak – nepochybuji o tom, co cítím,
 • má definice konzistence znamená něco jiného – neznamená to každý den, nebo co hodinu, ale: mám své tempo a časovou osu, které rozumím,
 • nemusím dělat vše, co dělají ostatní, protože by se to tak mělo dělat,
 • nemusím dělat věci, které se ode mě očekávají,
 • čtu dobré knihy, které vytváří hygge pocit na duši,
 • jsem obklopena lidmi, kteří se vzájemně podporují, vyměňují si energii a pochopení,
 • jsem zamilovaná do života, který žiji a přijímám ho i se všemi výzvami,
 • spím podle potřeb svého těla,
 • jsem radostná, šťastná a nadšená a zároveň mám pochopení pro své pomalejší a smutnější dny,
 • dávám si prostor se zotavit,
 • produktivní neznamená „mám hodnotu“, a když nejsem produktivní v klasickém slova smyslu, tak žádnou hodnotu nemám; člověk nemůže být produktivní 100% času, když nejsem neznamená to, že člověk je líný
 • mám pochopení pro odpočinek, protože vím, že vše se děje ve spirále či kruhu,
 • problém/náročnost není obštrukce a balvan, který je plný nadávek na to, proč nemůže být konečně chvilka klidu, nýbrž je to výzva, jak k tomu přistoupím a můžu si hrát s vymýšlením řešení,
 • říkám si o pomoc.

Tohle vše a mnohem víc (něco si samozřejmě nechávám pro sebe 😊).

Jaké otázky tedy pro vás mám na měsíc leden pro větší zakotvení do konceptu zpomalení?

Vždy berte následující otázky, stejně jako téma měsíce, jako takovou červenou linku. Vždy dejte na svůj pocit a cokoliv si přidejte, uberte, vytvořte zkrátka podle sebe. Každý z nás to máme jinak a pro každého je teď důležité úplně něco jiného. Buďte na sebe hodní a laskaví. 🌞

Otázka I. týdne:

Mou odpověď na tuto otázku najdete v odstavci výše s odrážkami.

Otázka II. týdne:

Pro mě to znamená: dodržovat si své Kotvičkové pauzy, ale i Kotvičky k jednotlivým činnostem, jako je vděčnostní Kotvička, pracovní & kreativní Kotvička a zároveň to nepřehnat, tj. když to jde, nepřepálit to, když to nejde, tak to prostě nejde, tečka. Jasně rozpoznat, co pro mě stále funguje a co už s novým rokem nefunguje.

Otázka III. týdne:

Má jednoduchá odpověď je, že ne. Bohužel, dnešní společnost je pro naše smysly zahlcující a novou měnou je pozornost. Zajisté jste už slyšeli citát, že „kam věnujete pozornost, tam to roste.“ Proto, opravdu potřebují všechna média vaši pozornost? Všechny profily? A analogicky k tomu, všechny vztahy, situace a další věci, které se ve vašem životě dějí? Zkuste na to najít svou vlastní odpověď. Uvidíte, jak se budete cítit.

Otázka IV. týdne:

Tohle je pro mě osobně velmi důležité – jedná se o balanc, který je třeba vždy zohlednit. Proto jsou Kotvičky velmi silně spjaté i se sisu. Že nevíte, o co se jedná? Podrobněji jsem se o tom rozvykládala ve svém videu a krátkém článku zde. Můžete toto téma prozkoumat, pod videem pak najdete odkazy na další literaturu k tématu.

K tomuto tématu bych Vám ráda řekla ještě pár věcí. A to o synchronicitách, a také serendipitách. Jaký je mezi nimi rozdíl, ptáte se? Já tam určitou nuanci vnímám. Pro jistotu jsem se však obrátila na pana Googlea.

 

Toto vnímám jako jasnou „shodu náhod“, neboli synchronicitu. Jev, kdy se externí svět spojí, aby vám pomohl a ukázal směr, něco potvrdil, dodal kuráž. Když se Vesmír spojí a vy to vnímáte.

Naopak serendipitu vnímám, jako sousled událostí, které vám ukáží nový směr v tom starém, např. 100% víte, že se chcete věnovat pletení. Uděláte vše pro to, abyste se tomu věnovali a měli potřebné náčiní. Jednou si jdete koupit vlnu do obchodu a tam nějaká paní básní o šití, řeknete si, že to zkusíte a nyní už jen šijete a šijete. Váš svět nabral nový směr, ve kterém se cítíte skvěle a už byste neměnili.

A to je pro celou mou kotvičkářskou rodinku! 

Otázka pro posledních pár dní v měsíci lednu:

Co jsem získala? Čas! Určitě znáte tu nudnou frázi, že je čas relativní. No ano, je. Na základě mé zkušenosti hovořím o tom, že když zpomalíte, máte více času. Taky je skvělé, místo toho, aby člověk říkal, že je neustále zaneprázdněný, nebo, že nemá čas, říkat: „mám čas na to důležité a tomu se věnuji“ nebo „v mém životě je nyní spousta krásných věcí“. I tohle jsou jemné nuance, které shledávám jako velmi důležité a ve výsledku velkolepé.

Největší rozpor ovšem vnímám v tom, na základě vašich zpráv, že by spousta lidí si chtěla odpočinout, ale jsou tak nějak zvyklí na to, že odpočívat nemohou, protože se to nepovažuje za produktivní. Neumí si to dovolit. A to neříkám teď jako něco špatného nebo hanlivého, ale zkrátka je to tak pro ně težké, že to jinak neumí. Takový ten pocit, jako když si dáte spoustu kafe – tělo je vyčerpané, ale mysl stále čilá.

Je to dáno přirozeně naší společností, ve které jste vyrůstali. Nyní však máme šanci to změnit. Ani příroda nekvete po celý rok…

Sama za sebe jsem se rozhodla tyto věci změnit tím, že jdu možná trochu proti proudu. Nefungují na mě totiž věci, které fungují na většinu lidí a někdy jsem z toho vážně smutná. Svou cestu si zkrátka musím každý den nacházet a zkoušet. Ale možná, není právě toto tak osvobozující? Držet se toho svého postupu? Tak to jen tak na zamyšlenou, milé dámy.

A jak je to u vás, ženy moje krásné? Na to jsem se vás zeptala u mě na Instagramu:

👉🏻 Jaká životní cesta se osvědčila vám, ženy mé krásné? Dejte mi vědět do komentářů!

Závěrem měsíce ledna mě velmi zajímá:

👉🏻 Která otázka byla pro vás nejtěžší? Která vás štvala, nebo naopak potěšila? U které jste strávili nejvíce času? A jak pro vás leden probíhal – co nového jste se naučili, co jste se o sobě dozvěděli, co jste zažili, nebo dokonce co jste překonali? Dejte mi vědět do komentářů.

🌿 Cítíš, že to, co tvořím Ti dává smysl a ráda bys mě podpořila? Můžeš mi koupit virtuální kávu v mé Kotvičkárně.

Už teď se těším na téma dalšího měsíce! Jaké to bude? nechte se příjemně překvapit.

S láskou a radostí z hor,

Leni Střelenka ✨

💛  Jestli cítíš, že Ti mohu pomoci a ráda bys se mnou zažila citlivýmagický výklad karet s přesahem, tak neváhej a zarezervuj si termín zde. Bude mi ctí být pro Tebe průvodkyní.

☀️ Líbilo by se Ti jemné vedení prostřednictvím výkladů na každý den v týdnu? Pak je tu Týden plný kouzel – začni čarovat!

🌕 Každý úplněk mini-výklad, tipy na rituály a magie měsíce s přehledem energií do Tvé e-mailové schránky najdeš tady.

✨ Pokud potřebuješ trochu energie načerpat, možná se Ti budou hodit mé vychytávky, jak mít více energie, nebo má e-kniha, kde společně odhalíme tajemství každodenní radosti a pohody. Ve videu rovněž zmiňuji i Fintu 10 minut.

🪴 Další povídání na téma vysoké citlivosti nebo slow-life, najdeš na blogu – postupně vše zpracovávám a doplňuji.

🌿 Možná by Ti udělala radost i nějaká meditace, jako uvolnění po dlouhém a náročném dni.

🌱 Nebo jestli mi jen chceš říct, co Tě trápí, napiš mi a společně se pokusíme najít nejvhodnější řešení.

Lenka Em
Jsem Lenka Em, citlivá maminka 3čátek z hor, co spojuje praktično a magično. Toto je můj hygge Vesmír, kde je vše jak má, a kde je každá žena hvězda. Mé tvoření je protkané citlivostí, radostí, něhou a optimismem. Náměty čerpám z vlastního života a s radostí je předávám dál. Tak ať se líbí! Můj příběh si můžeš můžeš přečíst zde >> Chceš dostávat zdarma mini-výklady a informace o síle úplňku? 
Koukni sem >> . Mé nepřekonatelné organizační vychytávky pro všechny zaneprázdněné maminky, které si chtějí konečně dopřát nějaký čas pro sebe, najdeš tady >> .
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.

 • MĚSÍČNÍK: magie Měsíce, rituály a mini-výklady

 • VÝKLADY: Týden plný kouzel

 • MEDITACE: Zklidňující
 • MEDITACE: Červená & oranžová

 • MEDITACE: Čas pro sebe

 • E-KNIHA: Odhal Tajemství

 • VYCHYTÁVKY: pozvi radost do života

 • Kotvíte nejvíce tady:
 • Tohle je na Kotvičkách nového:
 • Kategorie
 • Zakotvěte na Instagramu…
 • Kotvím i na Youtube…
 • Pozvěte si radost do (d)uší – Apple:
 • Pozvěte si radost do (d)uší – Spotify