Kouzelný večer & čarovný Samhain 🎃👻🖤 KOTVIČKAŘENÍ díl 27

Vítejte, ženy krásné, u dnešního Kotvičkářského videa, které vám blíže přiblíží nejen mou večerní Kotvičku, ale hlavně tajemný svátek Samhain.

Večerní Kotvička se u mě mění v závislosti na ročním období (stejně jako ta ranní). Ne vždycky je vše stejné, někdy člověk spěchá, je více unavený a už se těší do postele a jindy zase ne. Pro mě je však večer, stejně jako ráno, důležité pro zakotvení do pohody, pro uzemnění, abych mohla den ukončit v pohodě, s úsměvem a vděčností za všechny prožité zážitky. 

Sebepéče je pro mě na prvním místě a to hlavně proto, že jsem ve svém životě stihla už zažít syndrom vyhoření, panické ataky, jsem vysoce citlivá a migrény mě provázejí už 18 let. Tvrdou zkušeností jsem tak mohla zjistit, že nenaplnění vlastních potřeb a potřeb těla, mysli a duše vede do…no zkrátka někam, kam se nechcete už znovu dostat. Proto žijeme náš pomalý život, alias slow-life, kde čas plyne trochu jinak.

Přijměte dnes pozvání k mému večernímu rituálku a stejně tak k pár tipům, jak oslavit svátek Samhain, alias svátek Kola roku související s našimi předky a se začátkem nového cyklu.

Právě nyní je to čas, kdy se hranice mezi naším světem a tím jemněhmotným ztenčuje. 🎃

Jste zvědaví jaká poselství můžete v této roční době „sklízet“?

Další podzimní svátek vás už vítá!

Nechť se vám líbí, vykouzlí vám hygge pocit na duši a pomůže nastolit ten správný náhled na tento tajemný čas.

Slavíte Samhain? Jaké jsou vaše tipy? Podělte se se mnou do komentářů. 🎃👻

Přehráním videa souhlasíte se zásadami ochrany osobních údajů YouTube.

Zjistit vícePovolit video

Radši posloucháš?
Toto povídání najdeš i na podcastu Kotviček pohody - Apple Podcast nebo Spotify.
Tak si pozvěte radost do (d)uší a vykouzlete si hygge pocit na duši! 😊

Pokud raději čtete, poté jsou následující řádky určeny přímo vám – tak ať vás pohladí a/nebo inspirují!

Ahoj, ženy krásné, vítejte u dalšího dílu Kotvičkaření – dnes bych Vás ráda přizvala k mé večerní Kotvičce, rituálu, který mě uzemňuje, nebo tedy ukotvuje, v našich (ne)obyčejných dnech a na který se vždycky moc těším. 

V druhé půlce bych Vám ráda předala pár tipů nebo myšlenek na další svátek Kola roku, a sice na Samhain. 

Jdeme na to!

Krásný dobrý večer, ženy krásné!

Večerní Kotvička je rituál, se kterým se kotvím a uzemňuji do pohody po skončení dne. Baví mě pozorovat, jak se v průběhu roku mění společně s ročním obdobím – na jaře a na podzim už vše finišuje s blížící se tmou, v létě mě ještě večer laskají poslední paprsky už unaveného sluníčka a v zimě někdy večer vypadá stejně jako ráno – tma tmoucí všude kolem, která nás vybízí k nahlédnutí dovnitř, do našeho nitra.

Začíná pro mě tehdy, když naše liščátka usnou – před spaním vždy zabrouzdáme ještě do pohádkového světa – tady jsme zrovna četli knihu o elementech a Jůlince. A jak vidíte, já tam taky pro sebe něco mám – Harryho Pottera a Tajemnou komnatu. 😊

Večerní kotvička je vždy ovoněná bylinkami – heřmánek je základ a k němu přidám třeba levanduli. 

Ve své pracovničce si pak už nachystám pokračování svého Vděčnostníku – deníčku, kam si píšu vše, co se mi zrovna urodí v mysli. 

Jakmile je mysl opečování, je čas na péči o pleť – všechny ty olejíčky a krémy, to mě baví. Většinu si vyrábím sama. 😁

Pak se ještě rozloučit z prožitým dnem, na chvilku spočinout v klidu mysli, trochu se protáhnout, aby i tělo dostalo potřebnou péči.

A už je čas se ponořit do snového světa, který sám představuje obrovskou říši příběhů…

Tak krásnou dobrou noc! 🎑🌌🌠

Zajímají Tě esence Kotviček? 

 1. Tj. co vlastně Kotvičky představují, jak si mě zavolaly a jak mi doslova zachránily život? 
 2. Nebo taky to, jak mohou pomoci Tobě na Tvé životní cestě a ulehčit Ti, pomoci Ti procítit radost, zažehnout jiskru mindfulness a takové se uvolnit a v životě zpomalit?
 3. Cítíš, že potřebuješ v životě něco změnit, ale zkrátka nevíš, kde začít?

Tak to vítej na správném místě!

🤎 Jak si dobít energii za 15 minut a proč vás tolik tahám po lese? 
Moje tajné recepty jak na to, ke kterým se neustále vracím, když mě něco vykolejí, nebo když potřebuji začít znovu, nebo se zkrátka jen dát do kupy - jsou tady.

🤎 Moje malá finta, která vám pomůže začít s čímkoliv, i když se vám nechce…
Sepsáno v období těžké karantény, kdy to bylo psychicky náročné a já jsem se bez Kotviček zkrátka vůbec neobešla. Podívání a povídání je zde.
Aktualizovanější a koncentrovanější verze pak tady.

🤎 Patnáct minut k pohodě?
Jak si to srovnat v hlavě a jak si vyčlenit čas na sebe, když kolem zuří uragán změn a vám jde z toho hlava kolem - návod je tady.

🤎 Můžete si ODPOČINOUT ZA 15 MINUT ? Jde to vůbec? 
Co je na 15 minutách magického? A proč si je užít hlavně ráno a večer? A je 15 minut dostatek času na to, abyste si mohla odpočinout? Vše jsem vám prozradila právě tu.

🤎 Jak to VŠECHNO zvládnout ZA 15 MINUT?
Uf, taky vám občas přijde, že těch povinností a domácích prací a já-nevím-čeho je nekonečně mnoho? Že ta práce zkrátka skoro nikdy nekončí? Nebo potřebujete jen objednat dětem sněhule a nějaké zimní oblečení, ale prostě se vám nechce? (tohle byl zrovna můj případ). Mám pro vás řešení!

🤎 Jak mi Kotvičky změnily život…
Pro mě představují Kotvičky záchranný kruh, který mi pomáhá plavat v náročných dnech. Jsou jako bójky, díky kterým vím, jak se vrátit zpět do svého klidného přístavu plného pohody. Ale ještě před nějakou dobou to tak nebylo…
Dny byly šílené a kolem mě doslova proudily v rytmu vyčerpání smíšeného s hormonální horskou dráhou. Jaké kouzlo mě vysvobodilo najdete tady.

Ráno začínám s mou ranní Kotvičkou, i když teď už bývá tma jako večer. 😊 Vždycky koukám, jak nový den vypadá a jaká dobrodružství nám pomůže zažít.

Nejen, že se tímto překlápíme do další části dne, ale rovnou i do další části roku, ke svátku Samhain, kdy se spojujeme s našimi předky a pomyslně vstupujeme do dalšího cyklu Kola roku.

Já sama v sobě cítím, že ten velký přerod pro mě nastává vždy, když mám narozeniny a dělám si tak sama v sobě vnitřní sčot toho, co jsem za uplynulý rok zažila.

Samhain

Slavíme podle místa a podle místních tradic.

Z historických pramenů vyplývá, že Samhain se slavil 11. nov po zimním slunovratu, nebo také 2. nov po podzimní rovnodennosti. 

V tento den si připomínáme naše osobní předky, ale i předky krajiny, ve které žijeme. 

Germánské kmeny věřily, že duše zemřelých setrvávají na různých rozcestích a právě tam (ale samozřejmě nejen tam), stavěly různé pomníčky a boží muka. Říká se, že ten kdo má odvahu a chce se s lidmi, kteří již na druhém břehu jsou, potkat, měl by navštívit na svátek Samhain právě takováto místa.

My jsme se na jedno takové rozcestí mezi naším světem a tím jemně-hmotným vydali. Když jsem byla malá, naslouchala jsem pověstem, které se tradují o našem kraji s velkou bedlivostí – nejen, že mi před očima vyvstávaly rychle obrazy, ale zároveň jsem měla pocit, že vše, co se vypráví je dosud stále velmi živé.

Pojďte proto s námi na místa, kde ožívají skřítci a víly

My jsme se vydali uctít předky naší krajiny tak, že jdeme na krásné místo, které se jmenuje Velké Mechové jezírko, v nejvýše položené osadě ve Slezsku – Rejvíz, kam jdeme pomyslně zamknout na zimu všechny studánky, potůčky a jezírko samotné. Na jaře jej zase přijdeme otevřít.

Různé germánské či keltské kmeny dříve věřily, že v kamenech či stromech žijí kouzelné bytosti a chovaly je ve velké úctě. Určitě znáte to o posvátném dubu.

Kromě Samhainu je časem, kdy se ztenčuje hranice mezi naším světem a tím za oponou, ještě 12 posvátných Kouřových nocí, které slavíme od zimního slunovratu, neboli svátku Yule.

Po cestě na jezírko jsem liščátkům vyprávěla pověst o zatopeném městě. Prý, když je krásný den, můžeme ještě dnes spatřit věž kostela. Ale liščátka spíše upoutala to, že se zde stále potuluje pastýř Gill – chlapec, kterého Praděd proměnil ve skřítka, který nikde nemá stání.

Haťové chodníky jsou už samy o sobě zvláštností a vědomí toho, že kolem člověka jsou močály mi nahrávají na povídání o bludičkách a rusalkách, které známe z pohádek. 

No řekněte, není přece tohle místo, kde se setkává nehmotný svět s tím hmotným?

Další připomínkou našeho putování po kořenech, je určitě i navštěvování různých tras v horách, které byly vybudovány pro překonávání mnohdy nedostupného terénu a spojení několika důležitých bodů.

A Praděd? Ten jako místní ochránce nesmí chybět – zhlíží na nás každé ráno a my se moc rádi vydáváme do jeho blízkosti a výš do hor.

Ale nejsou to jen místní pověsti, které v našich povídáních ožívají. Podzim je bohatý na sklizeň, proto se i Samhainu říká 3. a poslední sklizňový festival.

Z darů přírody pak vyrábíme dekorace, tinktury, sirupy do tmavější části roku, které nás potěší nejen svou barvou, ale hlavně chutí a dodají nám sílu a energii.

Pro vodu chodíme k místnímu pramínku, který má lehce radioaktivní vodu, která pomáhá na problémy s pohybovým aparátem.

A samozřejmě podzim – to je čas kořenů…Říká se, že právě s kořeny by se mělo pracovat nejpozději do Dušiček, resp. do Samhainu. Poté už má půda na zimu odpočívat.

Koukejte na tu kostivalovou krásu – když se do kořene řízne, začne vylučovat alantoin, který pomáhá zase vše zpátky zacelit a uzdravit. A mě samotnou to pokaždé, když to vidím, fascinuje. 😊 Ještě listy, ať je mastička krásně zelená.

Takovou krásnou samozřejmostí v podzimní kuchyni je i dýně – některé byly na okrasu a jiné ihned zpracované do pyré. Jak vidím dýně, tak se prostě neudržím.  🎃

Přání

Ať už tento nádherný zlatý čas strávíte jakkoliv a kdekoliv – uctěním svých dobrých předků, předků krajiny, vyrobením si březového koštěte na vymetání starých energií či jen upečením něčeho dobrého, očistnou lázní či koupelí nebo dekorací či zapálením svíčky, nezapomínejte na to, že tento čas je, stejně jako jakýkoliv jiný den, požehnáním. Vzdejme dík za to, co máme, čeho se nám dopřává a jak žijeme. 

Zhluboka se nadechněme a vstupme do pomyslného nového roku s novou energií, s obnovenou láskou, radostí a laskavostí sami k sobě.

Odplavme vše, co již nepotřebujeme po proudu řeky života a poděkujme za to. Za chvíli už budeme vstupovat do temnější dní, kdy budeme se zatajeným dechem čekat na příchod a narození světla – svátek Yule tu bude cobydup a sním i zimní čas.

Nechť jsou vaše dny láskyplné.

Tak zase příště, hvězdy moje!

S láskou a radostí,

✨ Pokud potřebuješ trochu energie načerpat, možná se Ti budou hodit mé vychytávky, jak mít více energie, nebo má e-kniha, kde společně odhalíme tajemství každodenní radosti a pohody. Ve videu rovněž zmiňuji i Fintu 10 minut.

🪴 Další povídání na téma vysoké citlivosti nebo slow-life, najdeš na blogu – postupně vše zpracovávám a doplňuji.

🌿 Možná by Ti udělala radost i nějaká meditace.

🌱 Nebo jestli mi jen chceš říct, co Tě trápí, napiš mi a společně se pokusíme najít nejvhodnější řešení.

💛  Jestli cítíš, že Ti mohu pomoci a ráda bys se mnou zažila citlivýmagický výklad karet s přesahem, tak neváhej a zarezervuj si termín zde. Bude mi ctí být pro Tebe průvodkyní.

 

Lenka Em
Jsem Lenka Em, citlivá maminka 3čátek z hor, co spojuje praktično a magično. Toto je můj hygge Vesmír, kde je vše jak má, a kde je každá žena hvězda. Mé tvoření je protkané citlivostí, radostí, něhou a optimismem. Náměty čerpám z vlastního života a s radostí je předávám dál. Tak ať se líbí! Můj příběh si můžeš můžeš přečíst zde >> Chceš dostávat zdarma mini-výklady a informace o síle úplňku? 
Koukni sem >> . Mé nepřekonatelné organizační vychytávky pro všechny zaneprázdněné maminky, které si chtějí konečně dopřát nějaký čas pro sebe, najdeš tady >> .
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.

 • MĚSÍČNÍK: magie Měsíce, rituály a mini-výklady

 • VÝKLADY: Týden plný kouzel

 • MEDITACE: Zklidňující
 • MEDITACE: Červená & oranžová

 • MEDITACE: Čas pro sebe

 • E-KNIHA: Odhal Tajemství

 • VYCHYTÁVKY: pozvi radost do života

 • Kotvíte nejvíce tady:
 • Tohle je na Kotvičkách nového:
 • Kategorie
 • Zakotvěte na Instagramu…
 • Kotvím i na Youtube…
 • Pozvěte si radost do (d)uší – Apple:
 • Pozvěte si radost do (d)uší – Spotify