Ano, je to konečně tady! Příroda se začíná probouzet a po dlouhé zimě je svit slunce a dotek jeho paprsků o něco plnější, rostliny začínají kvést a tráva se zase začíná zelenat. Tento nádherný čas začíná jarní rovnodenností, nebo také podle svátků Kola roku – svátkem Ostary.
V tomto roce se toho prolíná opravdu hodně – začíná období Berana, jarní rovnodennost, je tu opět Mezinárodní den štěstí, ale stejně tak se setkávám s pocity jako: pocit zadostiučinění, překonání překážek, pocity uvolnění a odproštění se či spadnutí kamene ze srdce. Možná zažíváte něco podobného. V pondělí, 25/03 nás čeká úplňkové zatmění ve Vahách a na to navazují nejen velikonoční svátky, ale i zatmění Slunce, které půjde vidět různě z různých částí světa 08/04. Říká se o něm, že se jedná o Velké severoamerické zatmění a lidé neustále spekulují, co nám to přinese. Dále samozřejmě nemohu opomenout ani retrográdní Merkur v období od 01/04 do 24/04 a o tom se trochu více rozpovídám v článku k tématu měsíce.
Necháme se proto překvapit, co nám současné tendence přinesou?
Osobně má pro mě tento čas takovou zajímavou příchuť, kterou jsem necítila už opravdu hodně dlouho…Letos to je zkrátka jiné a já se mohu jen domnívat, co nám tento pocit ve vzduchu přinese…
S jarem mám asociované dvě knihy. Nevím, zdali je to tím, že jsme mě možná na gymplu český poetismus probírali na jaře, nebo, že mi jejich slova voní po jaru a mají jarní svěží příchuť, ale zkrátka mi něčím učarovaly. Jedná se o: Na vlnách TSF od J. Seiferta (s grafickou úpravou od K. Teigeho) a S lodí, jež dováží čaj a kávu od K. Biebla. Něco v těchto knihách je, co není v dalších, svou jedinečností předávají hravost a naději s příchutí jara, dálek a cestování.
Letos tu mám však něco navíc. Pocit, který je odlišný a který nádherně vystihuje song od kapely M83 s názvem Outro. Tato skladba se momentálně hodně používá na sociálních sítích tehdy, když lidé mluví o tom, že letos to jsou 4 roky od prvních lock-downů. Schválně si ji pusťte (na YouTube) a řeknete mi, co tam slyšíte a cítíte.
Ani nevím už, jak mě to napadlo, ale letos jsem cítila potřebu ty věci udělat jinak. A tak mě to navedlo jiným směrem a vzniklo z toho toto krátké video, na které se můžete podívat o kousek níž. Skladba, kterou jsem uvedla výše, totiž byla použita ve filmu s názvem Atlas mraků.
Do teď si živě vybavuji, jak stojím na zastávce Hradčanská a vidím plakát na film, který mě nějak přitáhl. Nechápal jsem proč. Pak jsem zjistila, že existuje i kniha, podle které byl film natočen. Dlouho jsem si na ně nevzpomněla a teď nad tím dumám každý den, že si ji zase přečtu…A pokud Atlas znáte, dejte mi vědět do komentářů, co na něj (ať už v psané či hrané podobě) říkáte.
Toto ohlédnutí píší proto, že cítím, že někdy jsou více potřeba souvislosti, než samotná charakteristika. Proto, pokud můžete, vždy si zasaďte probíhající svátky do kontextu a koukněte se do svých kapitol života, jací jste byli, nebo či jste dělali před rokem.
No jejda! Jarní rovnodennost, svátek Ostary – to vše je synonymem pro děj, který se jmenuje: začátek astronomického jara. V roce 2023 je to 20/03, přesně na Mezinárodní den štěstí. Původně tento den náležel datu 21/03, což je Mezinárodní den lesů. V roce 2023 je 20/03 pondělí, a rovněž čas, kdy Slunce ve 22:24 vstupuje do Berana. Zítra pak – 21/03 – zde máme novoluní v Beranu. Je to proto velice magické období, které nás dokáže popostrčit o několik kroků dál na naší cestě.
🐣Jedna VELEDŮLEŽITÁ informace:🐣
Pokud vás některý z níže uvedených rituálů inspiruje k vlastní oslavě tohoto svátku, tak směle do toho! Pokud vás odradí to, že např. nebudete mít správné ingredience, nebo vše budete vykonávat až v jiné den „než by se mělo“, tak si prosím uvědomte, že to vůbec nevadí. Důležité je, jak tady pořád melu dokola, dát si záměr – za jakým účelem to děláte, s jakým pocitem a prožitkem.
I když některé věci neumíte, jděte do toho s otevřenou myslí a vyzkoušejte. Nic nepokazíte. Záměry se totiž nosí v srdci.
Svátek Ostary se ve svém jádru zachoval stejně, jako tehdejší oslavy anglosaské Bohyně (pravděpodobné nazývanou Eostre – není to totiž do teď velmi jasné, vše se totiž dochovalo hlavně v lidových pohádkách a pověstech). Z tohoto svátku se pak vyvinul svátek křesťanský, který ve své podobě mnozí známe – Velikonoce. Dle pohanských zvyků byl tento čas oslavou plodnosti.
A jaké jsou tradiční symboly tohoto svátku? Určitě jste si všimli, že se kolem vás objevuje podezřele mnoho symboliky vajec, zajíčků a nebo třeba narcisků či primulek.To vše jsou tradiční atributy odkazující právě na plodnost a na rozkvět přírody, ale i nás samotných, v tento magický čas.
Tak to jen tak na úvod – pojďte se se mnou zanořit do větší hloubky na následujících řádcích!
Nové začátky, růst, nová energie do žil, nebo dokonce naděje – to vše se počítá a naprosto souzní s energií tohoto svátku, ale hlavně celým obdobím jara. Jak jsme prožili v roce 2023 tento svátek my, můžete najít o pár statí níže.
Zhruba okolo jarní rovnodennosti (ale opět bych chtěla zdůraznit, že to není dogma – jak jsem uváděla, např. u svátku Imbolc, není pravidlem, že energie souzní právě v ten který den; je to spíše na nás samotných a na našem naciťování, jak si s danými energiemi poradíme, nebo jak je nacítíme a na základě toho uvedeme naše “kouzla”, tedy záměry, do pohybu) je skvělé udělat si vnitřní revizi toho, čemu chceme “dát život”, nebo taky další šanci na obnovení.
Obecně bych řekla, že následující informace můžete krásně použít v průběhu celého jarního období.
Můžete si položit následující otázky:
Možná by vám v této souvislosti pomohlo vytvoření si svých Kotviček – vlastních každodenních rituálků radosti, které vás ukotvují do přítomnosti a dodávají vnitřní klid a pohodu. Vše najdete dopodrobna v tomto článku jako takovou první pomoc – Nedaří se Ti? Je toho na Tebe moc? Máš pocit bloku v nějaké oblasti svého života? Říkají Ti, že si vše moc bereš? Vyzkoušej mou tajnou zbraň – Kotvičky! ✨
Způsobů oslavy, nebo uctění tohoto ročního milníku, je samozřejmě nepřeberně. Každý má ten svůj vlastní a jedinečný. Pokud byste chtěli dodat trochu inspirace, můžete využít a vyzkoušet mé následující tipy:
Varianta:
Pokud nejste zastáncem vajíček, nebo na ně máte alergii, můžete analogicky využít barevné svíčky, nebo třeba si ozdobit květináč či stromeček na zahradě barevnými fáborky nebo umělými vajíčky coby ozdobami. Rovněž můžete využít vytvoření si truhlíku s různobarevnými druhy primulek. Pokud budete tuto variantu zkoušet, vždy se při dekoraci soustřeďte na váš záměr, tj. buďte přítomní.
Tipy na pokrmy:
Tradiční velikonoční mazanec, velikonoční beránek, tradiční perníčky ve velikonočním hávu, vaječný likér (u nás doma se dělá jak na Vánoce, tak i Velikonoce) nebo španělské Torrijas (sladký chleba ve vajíčku, něco jako žemlovka, jen bez jablek; podobný např. Pain perdu ve Francii). Nějaké další najdete rovněž dále v článku, v sekci bylinky.
Tip na pokrm:
Polévka z 9ti bylin – taková polévka vařená z určitých 9 druhů bylin (každý region má trochu jiné), která má za následek ozdravit a vyživit tělo po dlouhé zimě (z nynějšího názvosloví bych to přirovnala k jarnímu detoxu podle našich prababiček), nebo klasická velikonoční nádivka, do které se dávají různé bylinky. Nebo si můžete vyzkoušet i jarní pomazánku či bylinkové máslo, do kterého přidáte medvědí česnek nebo bršlici kozí nohu (ta je konkrétně výborná do kuskusu nebo bulguru jako variaci rizota).
Ostara je pro mě tradičně spjata s upevněním a uvědoměním si našich kořenů. Můžete možná namítat, že s našimi kořeny a předky souvisí právě svátek Samhain (více o něm tady). Budete mít pravdu, nicméně pro mě Samhain představuje trochu něco jiného: je to čas přerodu, pomalounké otevírání říše paní Zimy, období ticha a obrovských legend. Samhain je pro mě časem zklidnění, meditační chvilkou jak pro nás samotné, tak i pro přírodu kolem nás; takový nádech před několika týdenní poutí za svátkem Yule. Po zimním slunovratu přichází čas mezi roky, tedy Rauhnächte – Kouřové noci. Díky vládnoucímu znamení Kozoroha pak pilně plníme své závazky a postupujeme krok po kroku vpřed. Poté rozsvítí svou lucerničku svátek Imbolc, který nám dá naději, že i obrovská síla vášně se může ukrývat pod tlustou pokrývkou sněhu a že nemáme upadat na duchu ani na mysli.
Vrátíme-li se, nebo se posuneme dále, k Ostaře, tak je to právě tento jarní čas probouzející se přírody, který mi ukazuje mé vlastní kořeny a kořeny mé rodiny. Jako kdyby se konečně, s roztávající sněhovou pokrývkou, ukazovaly i věci, které je třeba vidět: to, odkud pocházíme, odkud jsme vzešli a kam jdeme. A nejen na té rodinné úrovni, ale i na té státní – jaké jsou naše české pověsti, které předáváme dětem a o jaké síle tamějších postav vyprávíme? Je to síla hrdinská, síla hrdosti, síla lásky, nebo síla kouzelná? Jaké jsou naše hodnoty, které nám dávní králové chtěli odkázat?
Proto jsme se roku 2023 vydali samozřejmě tam, kde to všechno začalo pro spoustu bytostí – i pro ta naše malá liščátka. Šli jsme na Vyšehrad a k přiléhající porodnici v Podolí.
Když člověk prochází mezi bájnými postavami s dotazy: “a kdo to je, maminko?” hned mu naběhnou všechny věci, které se kdy dočetl. A tak vypráví dál. Mezi dováděním na “bájném hřišti” a proháněním se po hradbách, tak má alespoň naše lidská mysl chviličku se zastavit a zavzpomínat, jak to tady asi vypadalo dříve. Do toho se mi loudí i vlastní vzpomínky na meandr Vltavy, který jsem vídávala každý den, když jsem byla s liščátky v porodnici. Hranice mezi tímto světem, světem předků naší země a nových bytůstek je tu velice tenká…Možná právě proto nás to sem zaválo.
Každopádně děkuji za tuto magickou chvilku, o které nyní mohu psát a vyprávět. Je to brána ke svátku Ostary.
Závěrem bych chtěla říct, že určitě není vhodné se do rituálků nebo do oslav pouštět, pokud to tak necítíte. Někdy tou nejlepší oslavou může být jen vyběhnutí do přírody a ukotvení se v přítomnosti, nebo uzemnění díky bosým chodidlům zabořeným do mechu.
Dejte mi určitě vědět do komentářů, jak si užijete tyto nádherné jarní dny! Budu se na vaše tipy např. na magická místa, nebo na vaše osobní rituálky vázané k tomuto času velmi těšit!
Nechť je pro vás svátek Ostary magickým začátkem něčeho nového a krásného. 🌱🐣
Tak na pohodovou zase příště!
👉🏻 Pokud byste se chtěli naladit, najdete všechny mé výklady na YouTube – tady.
🌿 Cítíš, že to, co tvořím Ti dává smysl a ráda bys mě podpořila? Můžeš mi koupit virtuální kávu v mé Kotvičkárně.
S láskou a radostí,
💛 Jestli cítíš, že Ti mohu pomoci a ráda bys se mnou zažila citlivý a magický výklad karet s přesahem, tak neváhej a zarezervuj si termín zde. Bude mi ctí být pro Tebe průvodkyní.
☀️ Líbilo by se Ti jemné vedení prostřednictvím výkladů na každý den v týdnu? Pak je tu Týden plný kouzel – začni čarovat!
🌕 Každý úplněk mini-výklad, tipy na rituály a magie měsíce s přehledem energií do Tvé e-mailové schránky najdeš tady.
✨ Pokud potřebuješ trochu energie načerpat, možná se Ti budou hodit mé vychytávky, jak mít více energie, nebo má e-kniha, kde společně odhalíme tajemství každodenní radosti a pohody. Ve videu rovněž zmiňuji i Fintu 10 minut.
🪴 Další povídání na téma vysoké citlivosti nebo slow-life, najdeš na blogu – postupně vše zpracovávám a doplňuji.
🌿 Možná by Ti udělala radost i nějaká meditace, jako uvolnění po dlouhém a náročném dni.
🌱 Nebo jestli mi jen chceš říct, co Tě trápí, napiš mi a společně se pokusíme najít nejvhodnější řešení.