Požehnaný svátek Yule! 🎄🌟 & 3+1 rituál, který vám obohatí život ❄️🌞

Vítej, ženo milá! V dnešním článku bych Ti ráda představila staroseverskou tradici slavení svátku Yule [jul]. S článkem jsem si hrála docela dlouhou dobu a snažila jsem se do něj vtisknout informace, které jsou mému srdci drahé.

Ve výsledku vás tak čeká nádherné počtení s magickými podtóny, kdy na jednom místě najdete ty nejpodstatnější informace o jednom z nejkrásnějších svátků v roce.

Já se moc těším na to, jak se vám dnešní počtení bude líbit! 🌟

Než začneme, ráda bych Ti doporučila následující věci: ⤵️

 1. Je možné, že se Ti budou hodit takové věci, jako je papír a tužka. Jsem si totiž jistá, že některý z receptů nebo z rituálů Tě určitě zaujme a budeš si tak chtít poznamenat.
 2. Otevři svou mysl a nažhav svá kolečka kreativity – věřím, že Tě určitě napadnou další postupy či nápady, jak si svůj příbytek vyzdobit.
 3. Článek je rozdělen do několika sekcí a jednotlivé sekce jsou obohacené i o vizuály v podobě videí – proto, pokud snadněji chroustáš informace audiovizuální formou, myslela jsem samozřejmě i na Tebe!

🌟 Jakmile se budeš cítit připravena, půjdeme se na vše podívat z blízka – nejprve začneme tím, proč se vůbec severské mytologii věnuji a potom vám předám konkrétní návody.🌟

Severské DNA

Je nádherné objevovat podstatu sama sebe a rozkrývat zákoutí své duše. Neustále mě fascinuje, jak jsou naše dušičky chytré a jak my jsme tvrdohlaví, nebo někdy hluší. Kupříkladu já – nyní, se vracím k něčemu, co jsem milovala jako malá, na co jsem si jako malá hrála a představovala si to, ale tím, jak jsem rostla, jsem vše potlačila do zadních koutů své mysli.

Nyní si tuto vědomou a sebe-objevnou cestu neskutečně moc užívám. Mnohdy i z toho důvodu, že cítím obrovskou radost, ale zároveň i obrovské povzbuzení ze strany mých liščátek.

Jak kdyby jejich příchodem na svět nastal velký zlom a já jsem sama sobě udělila zelenou v tom, že konečně odhalím skryté vrstvy sebe sama. Jako kdybych liščatům měla ukázat, že se nemají v životě čeho bát, protože zůstávají samy sebou. 🤷🏼‍♀️

Proto jsem navázala na mou nordickou cestu – několik let jsem se učila norsky a islandsky. Když mluvím těmito jazyky, cítím se svobodná a spojená s přírodou. Díky tomu jsem v roce 2012 pronikla i do tajemství run, resp. začala ho objevovat, a do severské mytologie. Později jsem se začala zajímat i o Finštinu.

Mou velkou oblastí zájmu, i v analýze mezinárodních vztahů na VŠ, vždy bylo Norsko a severská menšina, přesněji Sámové, o kterých jsem psala nesčetně prací. Právě někde tam, daleko na severu, se zrodila má velká vazba k tomuto národu, jenž si z češtiny do svého jazyka přibral čárky a háčky.

Sámové byli odedávna uznávanými šamany, medicinmany, a jejich kultura je bohatá (pokud budete mít někdy šanci poslechnout si sámský joik, dejte mi vědět, jak na vás působil). Najednou se mi vše začalo skládat jako puzzle a já pochopila, že jsem ve skutečnosti se severem spjatá více, než jsem si doposud myslela.

Samhain mě probudí z letargie

V té době jsem se snažila nacházet odpovědi na mé otázky, ale právě těch uspokojujících odpovědí bylo poskrovnu. Vnitřně jsem proto tušila, že na některé odpovědi si budu muset trochu počkat. Zřejmě, až trochu dozrají nebo dozraji já. 😊

Ve výsledku to bylo dobře, takže pokud něco v tomto článku jen tak prolétnete „na potom“ víte, že si vás tyto informace někdy do budoucna najdou.

Yule tradice

Raději koukáte? Jasný, chápu – vše jsem pro vás zpracovala i do videa, které najdete tady – jedná se o SLUNOVRAT ☀️ Kotvičkaření – díl 23 🪢 ⤵️

Přehráním videa souhlasíte se zásadami ochrany osobních údajů YouTube.

Zjistit vícePovolit video

A jestli raději posloucháte, můžete si úplně nově tuto epizodu přehrát i v rámci podcastu Kotviček pohody (od 21/12/2021) – a to jak na Apple Podcasts, tak i na Spotify.

Radši posloucháš?

Toto povídání najdeš i na podcastu Kotviček pohody - Apple Podcast nebo Spotify.

Tak si pozvěte radost do (d)uší a vykouzlete si hygge pocit na duši! 

Svátek Yule se tradičně slaví 21/12, tedy na zimní slunovrat (abych byla přesná, vlastně to je zimní slunovrat). Tento čas, je a byl brán jako oslava tmavých krátkých dní v roce.

Všichni zajisté známe advent – dobu 4 týdnů před Vánoci, ale v severské tradici se tento čas uctíval až 6 týdnů před slunovratem. Každý týden byl asociován s jistou runou a kolem toho se točily i tradice. Více jsem o tom napsala tady >>.

Yule se po 1 000 let slaví nejen v našich příbytcích, kdy jsme obklopeni světlem svíček a zelenými věnci z neopadavých jehličnanů, ale stejně tak se tato oslava přesouvá dovnitř – v podobě svátku svaté Lucie či jen častými návštěvy nejbližších lesů.

Vždy, když v půlce zimy procházím našimi lesy, uvědomuji si, že ta zelená barva (byť je v té době tmavá a ne tolik výrazná jako na jaře), má něco do sebe. Je to totiž příslib.

Příslib jara, které se za nedlouho vyloupne ze skořápky dní.

Předkové Severu uctívali jednotlivá roční období velmi moudře (zajisté i Slované a další domorodé národy v různých částech světa, nicméně v tomto článku se zaměřujeme na optiku Severu) – chápali, že už samotná změna přírodních cyklů je velké požehnání.

Každé období má totiž skryté poselství, které nám má nabídnout změnu směru – v expanzivním létě se vrháme do dálav, za dobrodružstvím a poznáním; na druhou stranu v zimě nám delší období tmy poskytuje čas obrátit svůj zrak dovnitř sebe.

Pokud byste takovou krásnou cestu chtěli vyzkoušet, stvořila jsem minulý rok jedinečnou pohádkovou meditaci Poselství paní Zimy, která vám ukáže skrytá zákoutí vaší duše a té malé holčičky uvnitř vás. Za ruku můžete paní Zimu vzít tady >>.

Jak uctít čas zimního slunovratu?

Jedním ze způsobů, jak tento nádherný den v roce uctít, je rituál. Já vám představím rovnou 3, které si můžete krásně vyzkoušet:

1) Zasaďte semínko nebo cibulku

…teď zrovna nemyslím klasickou cibuli. 😉

Tento rituálek děláme proto, abychom pozvali energii nového života do našeho příbytku a tím nám tato vizuální připomínka neustále dodávala optimismus a naznačovala nám, že brzy přijde jaro. Zkrátka, abychom si udržovali naše naděje na zrod nového roku/života/cyklu stále živé.

Postup:
Jako skoro u všeho, i zde bude zásadní záměr, se kterým semínko/cibulku budeme sadit => proto, než semínko nasypeme do hlíny, podržme jej chviličku v ruce, vložme do něj záměr týkající se toho, co bychom chtěli vnést do nového života na začátku jara. 

Jakmile začnou semínka klíčit a růst, transformují se naše záměry do reality.

Příklad:
V případě, že nemáte zahradu a nemůžete tak sadit klasicky do země, využijte kořenáčky pro pěstování vlastních zelených rostlinek. Skvělé je použít semínka bylinek – koriandr, bazalka, petržel; z cibulek pak narcisky či kterékoliv cibulky, které vyrůstají na jaře.

Takovéto květináčky pak umístěte na parapet, aby na ně padalo dostatek světla.

Už stačí jen sledovat, jak kouzla svitu čarují a naše semínka nádherně vyrůstají! 🌱

Co ti má každá bylinka v příštím roce přinést? Co ji vložíš do vínku (kořenáčku)?

2) Světlo a svíčka

Asi tušíte, o čem se budeme bavit. Já bych zde však chtěla vypíchnout důležitou informaci – chviličku se zastavme a zamysleme se nad tím, kolik energie potřebuje plamen svíčky aby hořel. Né, to není žádný příklad z termodynamiky, ale jen myšlenka vyslaná směrem k něčemu, co nám přijde naprosto normální a obyčejné.

Když se budeme bavit o světle, které je ve skutečnosti energie skládající se z částic fotonů, tak nic není obyčejné. Svíčky nám v tmavé části roku připomínají životodárné paprsky slunce.

Proto je důležité tento proces světla náležitě ocenit (částečně se tak děje ve svátek svaté Lucie).

Proces hoření lze jednoduše chemicky popsat jako spalování kyslíku. Z energetického pohledu se jedná o transformaci, o využití této energie pro tvorbu našeho vesmíru, tj. pro tvorbu naší reality.

Postup:
K tomuto kouzlo-rituálku budeme potřebovat 1 nebo 10 svíček (ano, vím, že číslo 10 je sudé, ale já nějak počítám s tím, že když sečtu cifry, tak mi stejně vyjde číslo 1, tedy liché 😜) ideálně bílé, fialové, zlaté, stříbrné či oranžové barvy.

Při zapalování svíček je důležité se soustředit na záměr – hořením se záměry transformují do reality.

Co si z hlubin srdce přeješ v následujícím roce zažít?

3) Pomeranče

Nejenže dokáží provonit naše obydlí lahodnou vůní, ještě navíc symbolizují slunce, ten bájný a opěvovaný disk života.

Postup:
Nakrájejte pomeranč na plátky. Plátky posypte skořicí (skořice má velmi ochranný význam). Umístěte je na plech a vložte do trouby na málo stupňů. Pečte je do vyschnutí. Nejen, že budete mít krásně provoněný domov, můžete nyní začít čarovat. ✨

Připravte si provázek a ten protáhněte jednotlivými plátky, až vám vznikne závěs – ten si poté můžete pověsit opět do okna. Pokaždé, když zasvítí sluníčko, budou vám plátky pomeranče tvořit přírodní vitráž.

Já ráda čerstvé plátky věším přímo na stromeček – buď jimi protáhnu provázek, nebo je umístím na klasický háček na baňky.

Stejně tak ráda do pomeranče napíchávám hřebíček (opět symbol ochrany) a pomeranč věším do středu místnosti za lustr a nebo vkládám do čerstvé mísy s ovocem.

Varianta:
Stejně tak můžete postupovat, ale vynecháte troubu a plátky pomeranče necháte volně vysušit na vzduchu.

Pomerančové kouzlo:

K tomuto kouzlu budeme potřebovat již nakrájené plátečky pomeranče (mohou být jak se skořicí, tak i bez).

 1. Na malý papírek si napište záměr, který chcete, aby se zhmotnil s jarními dny.
 2. Papírek několikrát přeložte a navrch umístěte plátek pomeranče.
 3. Okolo papírku teď budeme tvořit paprsky – uctíme tak slunce. Můžete použít jak lístečky cesmíny, tyčinky skořice, tak stejně tak i na provoněnou rozmarýn.
 4. Pokud nemáte po ruce žádné z výše uvedených, vůbec nevadí. Můžete použít i krystaly, které rozložíte kolem papírku s pomerančovým plátkem, a stejně tak, jako v prvním případě, vytvoříte paprsky.
 5. Stejně tak můžete využít věci, které jste si přinesli z přírody a stále je máte u sebe doma, např. uschlé listy z javoru, nebo z buku, jehličnaté větvičky, kamínky, plátky růže, aj.). Zkrátka cokoliv, co je vám příjemné.
 6. Teď už stačí jen zapálit svíčku (barvu můžete zvolit podle toho, co máte doma, a nebo více informací najdete u rituálu č. 2) a vyslat své přání do vesmíru.

Co si vždy vybavíš, když ucítíš pomeranč? A jak si přeješ, aby Tě vůně těchto slunečních plodů doprovázela i následující rok?

Náš mozek je skvělý v tom, že je schopen pojmout nejen obrovské množství informací, zároveň si dokáže vybavit informace na základě vůní, dotyků apod. Jednoduchá asociace. Proto, pokud vyzkoušíte Pomerančové kouzlo, soustřeďte se na své záměry a zároveň vnímejte, jak vás prostupuje i blahodárná vůně. 🍊

3 + 1 tip

Tento typ je takový všeobecný a rozhodně jej ode mě uslyšíte ještě několikrát: buďte vděční.

Ale teď pozor! Existuje několik druhů vděčnosti: ta ze strachu, ta toxická a ta kulervoucí. Tu poslední chceme. 😎 O těch prvních dvou se rozpovídám zase někde a někdy a jinde.

Ve výsledku je vděčnost zase jen nějaká energie – je to energie radosti, ale míň skákající a o trochu víc teplejší, laskavá, všeobjímající, blažená. Něco jako medvědí obejmutí od ženy, která je srdečná a mateřská.

Pokud jste to ještě nezkusili, doporučuji si udělat „sčot“ za posledním rokem podle mého návodu (najdete ho tady >>) a uvědomit si, jakou cestu už jste ušli. A věřte mi, že ten laskavý a blažený pocit na hrudi, se vám tam dozajista rozleje. A právě tehdy budete vědět, že to je ta kulervoucí vděčnost. 🙏🏻

Závěrem…

Chtěla bych vám popřát nádherné adventní dny a slunovratové dny, toto období je mé oblíbené, protože cítím kouzla ve vzduchu. Ano, v tom krásném, krystalicky čistém sněhu, se kterým si nejen mráz pohrává za okny…Ta vůně vzduchu je ojedinělá a nabízí nám obrovskou šanci něco pochopit.

Stejně tak nám hrají za okny světla svíček, která ukazují cestu nejen zbloudilým poutníkům, ale především nám. Ta cesta vede na sever, do našeho srdce.

Na nás je, zdali budeme naslouchat. 🙏🏻

Děkuji za přečtení článku, přeji příjemnou a radostnou podívanou a přeji vám magický a požehnaný Yule-tid! 🎄🌟

S láskou a radostí,

Leni Střelenka z hor ✨

💛  Jestli cítíš, že Ti mohu pomoci a ráda bys se mnou zažila citlivýmagický výklad karet s přesahem, tak neváhej a zarezervuj si termín zde. Bude mi ctí být pro Tebe průvodkyní.

☀️ Líbilo by se Ti jemné vedení prostřednictvím výkladů na každý den v týdnu? Pak je tu Týden plný kouzel – začni čarovat!

🌕 Každý úplněk mini-výklad, tipy na rituály a magie měsíce s přehledem energií do Tvé e-mailové schránky najdeš tady.

✨ Pokud potřebuješ trochu energie načerpat, možná se Ti budou hodit mé vychytávky, jak mít více energie, nebo má e-kniha, kde společně odhalíme tajemství každodenní radosti a pohody. Ve videu rovněž zmiňuji i Fintu 10 minut.

🪴 Další povídání na téma vysoké citlivosti nebo slow-life, najdeš na blogu – postupně vše zpracovávám a doplňuji.

🌿 Možná by Ti udělala radost i nějaká meditace, jako uvolnění po dlouhém a náročném dni.

🌱 Nebo jestli mi jen chceš říct, co Tě trápí, napiš mi a společně se pokusíme najít nejvhodnější řešení.

Lenka Em
Jsem Lenka Em, citlivá maminka 3čátek z hor, co spojuje praktično a magično. Toto je můj hygge Vesmír, kde je vše jak má, a kde je každá žena hvězda. Mé tvoření je protkané citlivostí, radostí, něhou a optimismem. Náměty čerpám z vlastního života a s radostí je předávám dál. Tak ať se líbí!

Můj příběh si můžeš můžeš přečíst zde >>

Chceš dostávat zdarma mini-výklady a informace o síle úplňku? 
Koukni sem >> .

Mé nepřekonatelné organizační vychytávky pro všechny zaneprázdněné maminky (a nejen pro ně), které si chtějí konečně dopřát nějaký čas pro sebe, najdeš tady >> .
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.

 • MĚSÍČNÍK: magie Měsíce, rituály a mini-výklady

 • VÝKLADY: Týden plný kouzel

 • MEDITACE: Zklidňující
 • MEDITACE: Červená & oranžová

 • MEDITACE: Čas pro sebe

 • E-KNIHA: Odhal Tajemství

 • VYCHYTÁVKY: pozvi radost do života

 • Kotvíte nejvíce tady:
 • Tohle je na Kotvičkách nového:
 • Kategorie
 • Zakotvěte na Instagramu…
 • Kotvím i na Youtube…
 • Pozvěte si radost do (d)uší – Apple:
 • Pozvěte si radost do (d)uší – Spotify