Miluju zimu! ❄️ A už od mala jsem vystavena norskému přísloví, které zdomácnělo i u nás: NENÍ ŠPATNÉ POČASÍ, JE JEN ŠPATNÉ OBLEČENÍ.
Letošní zima je naprosto překrásná a proto, abychom mohli s liščátky chodit každý den ven (nebo je dostatečně vybavit na celodenní zimní radovánky s kamarády venku a to i při mínus 16), je nutné oblékat je adekvátně k vnějším teplotám. Dětem se tak už od útlého věku snažím předat to, jaké vybavení je vhodné na delší pobyt venku. To proto, abychom si přírodu a čerstvý vzduch mohli všichni užít naplno!
Uvidíme za pár let, jestli se mi to povedlo a něco si z toho odnesly (já bych nikdy nečekala, že něco ve mně zůstane – od mala mi vše předával můj táta alias děda).
Vítejte u další epizody ze série „nosítková videa“, kde vás vezmu na další malou procházku – tentokrát mi dělal společnost spící Jonášek a na začátku a na konci Zuzanka.
Video jsem natáčela ve stejný den, ale jak si můžete všimnout, počasí se u nás na horách mění opravdu z minuty na minutu.
Doporučuji si k celému filmovému zážitku udělat i kafe nebo čaj.
Necelých 15 minut mých zkušeností, najdeš tady: ⤵️
EDIT k videu 2024:
Vrstvy jsou základ, na to, prosím nezapomínejte. A je to pořád dokola a pořád dokola omílané. Na internetu najdete spoustu skvělých videií, kde je vše názorně vysvětleno.
U nás jsem vysledovala, že se zatím osvědčilo (na období zimy a nikoliv přechody, tam je situace trochu jiná):
Každý má pak batůžek, ve kterém si nosí náhradní oblečení:
Co se týče konkrétních tipů na oblečení pro liščata:
🧥Pokud byste se ptali na konkrétní typ kombinéz (nebo také ten svrchní materiál), nemohu dopustit na značku Didrikson – momentálně je máme už 3. sezónu (od r. 2021 – jsou rostoucí), ale pro uživatelský komfort a aby si to liščata zvládla obléct sama, jsem koupila další, stejný typ. Jsou totiž skvělé jak v údržbě (speciální přípravek dobře uchovává materiál a dobře se nanáší impregnace; mají náhradní navlékací gumičky na boty a jsou ROSTOUCÍ), tak i ve funkčnosti. Liščata v nich lítají opravdu každý den a dostávají pořádně zabrat (písek na pláži, válení se ve sněhu, bobování po zadku, výšlapy, lezení po dřevě). Do Prahy se nám osvědčily pouze tehdy, pokud je opravdu zima (cca od 5 stupňů dolů), jinak to střídáme s nepromokavými oteplováky a zimní bundou od téže značky. Tento komplet je pak do města příjemnější. Když je teplo, ve městě pak na punčocháčky navlékáme softshellové kalhoty.
Dále vím, že i značka Reima je velmi oblíbená, co se kombinéz týče.
🥾Obuv volím již několik let stejnou a skvělou – Demar, zateplená nepromokavá obuv (typ sněhulek) s vnitřním beránkem. Skvělá i do velkých mrazů. Výborná údržba a díky zipům a horního zatahování na šňůrku i skvěle obslužná ze strany pidi-spotřebitele. Navíc střídáme s Mamuty od téže značky, neboli zateplenými gumáky. Do města, a jako náhradní, se nám osvědčily boty Reima se zapínáním na suchý zip.
🧤 Rukavice jsem jednou zakoupila v místním odívání a od té doby neměníme, opět už 3 sezóna stále drží. Jsou vyšší, cca do půli loktů a vevnitř je opět beránek. Nepromokavé. Pokud tak velké mrazy nejsou, střídám se soft-shellovými od Evičky z Vyrobenin či od Unuo. Do zimní sezóny 23/24 nám tyto „obyč nepromoky“ stačily, avšak s příchodem náročnějších podmínek tyto rukavice měním za nepromokavé zimní Didrikson. Softshell zůstává jako předchozí, pletené jsou obyčejné (máme i merino, ale to spíše do města) a když se náhodou ztratí, tak nevadí.
🧣 Čepice a šála jsou z Unuo, ve větších mrazech a do nosítka nosí kukly z merina (značka Joha). Se zimní sezonou 23/24 jsem opět změnila a tyto pletené používáme tehdy, když je mezi 5-7 stupni a není třeba tolik zahřívat, jen pokrýt. Jelikož Unuo má komplet z akrylu je naprosto nevhodný na celý den a jak známo, akryl nehřeje. Takže beranice z Didrikson, pod to merino kukla Joha je naprosto nejlepší kombinace – a to právě tehdy, když je minus nebo ta vlezlá nepříjemná vlhá nula. Nákrčník pak máme z Tchiba, zatím bavlněný a dobrý, speciálně na zimu (do budoucna plánuji naplést nahrádní). Pak máme ještě jeden fleecový pro případ opravdu velké zimy (více jak minus 10 stupňů), který dáváme přes pusinku.
👕 Podvlíkací prádlo = nejdůležitější vrstva, měla by dostatečně zahřát, ale být i prodyšná. Opět máme merino (Unuo), či jiné funkční oblečení (Didriksons, Decathlon). Vršek střídáme s termopunčocháči (Tchibo), a to hlavně do města pod oteplováky nebo pod softhell. Ponožky a podkolínka opět merino od Helly Hansen nebo Voox (a další značka, kterou si nepamatuju).
🧦A další vrstva jsou ručně pletené svetry, které jsem liščátkům upletla, opět z příze Merino (typ Merino extra fine); případně střídáme s funkčními mikinkami – Didriksons (mikina a tepláky z fleecu) či Pidilidi pro hrubší chlupatky.
Nedám dopustit na nosící bundu od Angel-Wings (nevím, jak to nyní mají). I do teď nosím v nosítku (v roce 2024 už ne, ale odnosila jsem minimálně 3 sezony) a bunda je naprosto boží. Díky tomu, jak jsem malá, mi bunda sahá skoro po kolena a díky postranním zipům lze skvěle povolit i pro nožičky jednoho sedícího liščátka v nosítku.
Dále doporučuji něco, bez čeho se neobejdu: merino funkční celotělové prádlo, zateplené softshell kalhoty, merino ponožky, merino mikina nebo jiná funkční a merino komplet: nákrčník, rukavice, čepice/čelenka. Kdybychom se bavily o větších tůrách, už by to vypadalo trochu jinak (hlavně horní vrstva). Toto kombo je zatím skvělé na mírné vycházky, bez sportovních záměrů.
👉🏻Jak je to u vás doma? Taky zbožňujete stavění sněhuláka či iglú a procházky v zimním lese s dětmi? A pomohl vám tento článek v něčem? Dej mi vědět do komentářů! ☃️
Jsem zvědavá na skvělé komentáře, vaše postřehy a reakce a moc vám všem přeji příjemnou podívanou nebo počtenou!
S láskou a radostí z hor,
Leni Střelenka ✨
💛 Jestli cítíš, že Ti mohu pomoci a ráda bys se mnou zažila citlivý a magický výklad karet s přesahem, tak neváhej a zarezervuj si termín zde. Bude mi ctí být pro Tebe průvodkyní.
☀️ Líbilo by se Ti jemné vedení prostřednictvím výkladů na každý den v týdnu? Pak je tu Týden plný kouzel – začni čarovat!
🌕 Každý úplněk mini-výklad, tipy na rituály a magie měsíce s přehledem energií do Tvé e-mailové schránky najdeš tady.
✨ Pokud potřebuješ trochu energie načerpat, možná se Ti budou hodit mé vychytávky, jak mít více energie, nebo má e-kniha, kde společně odhalíme tajemství každodenní radosti a pohody. Ve videu rovněž zmiňuji i Fintu 10 minut.
🪴 Další povídání na téma vysoké citlivosti nebo slow-life, najdeš na blogu – postupně vše zpracovávám a doplňuji.
🌿 Možná by Ti udělala radost i nějaká meditace, jako uvolnění po dlouhém a náročném dni.
🌱 Nebo jestli mi jen chceš říct, co Tě trápí, napiš mi a společně se pokusíme najít nejvhodnější řešení.