Cítím se na prd. Co s tím? 5+6 tipů jak porazit (pod)zimní depky 🎃

Vítejte, ženy krásné! Tento původní článek z 03/11/2020 jsem aktualizovala o další poznatky, které jsem nabrala v průběhu roku 2021 a 2022 a začlenila je tak do svých tajných zbraní na (pod)zimní depky. Tyto poznámky najdete vždy pod nadpisem EDIT 2021 či EDIT 2022. Snad se vám budou hodit! 👍🏻🎃

Přehráním videa souhlasíte se zásadami ochrany osobních údajů YouTube.

Zjistit vícePovolit video

Málo sluníčka a hodně propršených dní? Nálada pod psa snad každý den? Trpíte kvůli tomu výčitkami, protože jste nepříjemná na muže a děti? Nic, na co jste dosud byla zvyklá, nepomáhá a tak už ztrácíte víru a nevíte kudy kam?

Tak jo, to znám až moc dobře.

Není lehké se k tomu přiznat, ale občas jsem fakt příšerná. Jsem taky člověk a mám horší dny. Někdy vysloveně špatné, kdy jsem protivná až hrůza. No vlastně jsem pak protivná hlavně sama sobě.

A tak jsem se o tom rozhodla mluvit a vypustit džina z lahve

První věc, kterou bych vám chtěl říct je: rozhodně v tom nejste sama! ✊🏻

V tomto článku se s vámi podělím o mou vlastní zkušenost a ráda bych vám předala pár věcí, které mi vždycky zaručeně zaberou a díky tomu je má nálada lepší. ⛱

Třeba vykouzlí úsměv na tváři právě vám! 🎃

Protože pohoda rodiny začíná u mámy!

Džin jménem (pod)zimní depka?

Obsah:

5 zaručených tipů, jak se zabalit do pohody

5 nečekaných tipů, jak si vnitřní pohodu udržet

Radši sledujete videa než čtete? Nebo jen potřebujete nějakou fajn kulisu při vaření?

Obojí je možné, a proto najdete celý článek ve formě videa, které jsem natáčela v 1000 metrech na horách a při pěkné syrovině. No jen se koukněte!

Video má necelých 17 minut – ideální čas pro vaši Kotvičku pohody.

Přehráním videa souhlasíte se zásadami ochrany osobních údajů YouTube.

Zjistit vícePovolit video

 

5 zaručených tipů, jak se zabalit do pohody

Tak co, ženy, mé milé – podepsaly byste se pod to, že pohoda rodiny začíná u mámy?

Jak to u sebe vnímáte? A jak to vnímáte se začínajícím podzimem?

Už jsem na začátku článku říkala, že jsem pár dní byla taková ta štěkací máma – všechno mě zkrátka štvalo: ponožkami počínaje, přes kapky od vody na zemi a rozházenými hračkami konče. Ale neštvalo mě jen toto, štval mě i manžel, děti, ostatní lidé… 🤷🏼‍♀️

Pár upršených dnů a hned byla má nálada na nule. A to podzim naprosto zbožňuju! Ale stejně to na mě dopadlo…🍁

Když jsem tak nad tím přemýšlela, říkala jsem si, že tohle je přesně ta skvělá praxe pro kotvení do pohody:

✅  naučit se vycítit ten moment, kdy se to může celé zvrhnout a začít kvasit,

✅  vytušit ten moment, kdy cítíte, že je něco v nerovnováze, ale nevíte přesně co to je,

✅  naučit se mluvit o tom “něčem”, říct to nahlas – tím se ta daná věc stává menší, protože ví, že o ní víte.

✅  a hlavně: S TÍM ZAČÍT NĚCO DĚLAT.

Já jsem si uvědomila že kombinace, která namíchala tento otravný koktejl byla následující:

😱  málo sluníčka,

😱  náročné období s liščatama,

😱  trocha toho stresu,

😱  málo tekutin,

😱  upršené počasí.

To vše hrálo svou roli.

A tak jsem si řekla – DOST! Jdu s tím něco dělat!

Naordinovala jsem si:

☀️  dostatek vitaminu D (olej z tresčích jater),

☀️  horčík na nervičky (nebo vysoko% čokoládu),

☀️  fyzickou aktivitu na čerstvém vzduchu (já jsem chodič, musím opravdu pořád chodit, jinak jsem děsně protivná),

☀️  pokecat si o tom s kamarádkou či jinou spřízněnou duší nebo se z toho vypsat = nedusit to v sobě.

TOHLE JSOU MÉ DALŠÍ TIPY, které dělám dlouhodoběji:

⛱  hodně pít vodu (schválně to vyzkoušejte! Uvidíte ten enormní rozdíl v náladě, když budete dostatečně pít vodu),

⛱  probiotika a kolagen (jsem hypermobilní a občas mívám pocit, že se prostě rozpadám – kolagen mi v tom “nerozpádání se” pomáhá 😁 ),

⛱  vitamin C – ten si dopřávám ve formě goji (o té vám povím něco bližšího o kousek níže) a taky ve formě liposomálního vitaminu C, protože ten je nejlépe vstřebatelným pro lidské tělo. Vitamin C navíc pomáhá ke vstřebávání kolagenu alias potravy pro chrupavky a klouby; rovněž mi vyhovuje kombinace rakytníku a houby reishi,

⛱  banlangen – tak to je u nás takový preventivní bylinkový Coldrex. Jedná se o kořen borytu barvířského, který pomáhá energii jater a tedy zlepšení imunity.

⛱  snažím se omezit sociální sítě na minimum.

Navíc to ten předminulý týden tak pěkně všechno do sebe zapadlo – zvláště tehdy, když  jsem viděla post u Kristýnky z projektu Za normální holky (Instagram: @zanormalniholky), kde psala o tom, že se nemusíte zbláznit, abyste měli důvod k terapii. 👍🏻

A je to naprostá pravda! Někdy to všechno může být jen přechodné, ale pak prostě potřebujeme pomoci od někoho z vnějšku. A pokud to tak cítíte, jděte do toho!

Já jsem na psychoterapii taky chodila a pomohlo mi to (samozřejmě záleží na tom, jak si s daným člověkem sednete), ale chtěla jsem jen říct, že se nebojte říct si o pomoc!

Pokud tyto nálady zažíváte dlouhodoběji, je důležité s tím pracovat, aby to nezačalo kvasit a třeba se to mohlo zvrtnout v něco horšího…To z nikdo z nás nechceme. 🙏🏻

A co to je ta goji?

Je v češtině kustovnice čínská. A právě ta patří k mé ranní Kotvičce. 😊 ⚓️

Někdo si ji dává i do ranní kaše, ale já se musím přiznat, že mi vůbec nechutná “jen tak”.

Ráno si ji hodím do skleničky s vodou (ideální množství je tolik, kolik se vám vejde do hrsti/dlaně) a ona pěkně nabobtná a voda se pak zabarví do oranžova. Takhle mi to chutná úplně nejvíc. 👍🏻

⭐️ A co všechno goji obsahuje? Vitamin A, B2 a C, dále vápník, železo a fosfor. ⭐️

Je však důležité kupovat goji bez přídavku cukru.

Aby goji vydržela déle, často se konzervuje cukrem. Správné bobulky mají takovou pěkně červenou barvičku. Bohužel se v supermarketech můžete setkat i s těmi, které vypadají už lehce našedle – tak na to pozor a tyto nebrat.

Jak jste na tom vy? Určitě mi dejte vědět do komentářů, zda-li goji znáte a dáváte si jí taky, nebo zdali jsem vám navnadila a vyzkoušíte ji?

5 nečekaných tipů, jak si vnitřní pohodu udržet

Výše jsem vám předala přehled toho, co dělám proti (pod)zimním depkám a co mi už několik let pomáhá.

✨ Teď se zaměříme na trochu něco jiného: ⬇️

V anketě na Instagramu jsem se vás ptala, zdali máte nějaký offline den (u mě to je např. sobota) a 63% z vás hlasovalo pro možnost “ne”. ❌

Dříve jsem to také tak měla, ale dnes jsem moc ráda, když mohu na určitou dobu telefon a celou elektroniku vypnout.

Cítím, že off-line detox totiž přispívá k udržení mého zdraví a myslím si, že to je jedna z nejdůležitějších stavebních částeček v současném světě, kterou tak moc rádi opomíjíme. ✨

Ale nebojte, ani já jsem si to nějak nechtěla připustit k tělu. A rozhodně vám tady teď nechci dělat kázání, JAK BYSTE TOHLE MĚLI TAKY DĚLAT.

Já jsem si na to musela samozřejmě dojít takovou složitou, trnitou a bolavou cestou (někdy mám pocit, že to u mě prostě ani nijak jinak nejde). 🙄

V této sekci článku bych vám ráda předala pár tipů, co dělám já, abych technologie ovládala já a ne ony mě. 😜

A jestli se ptáte, zdali jsem takhle dokonalá pořád a zvládám to? Odpověď je jasné ne – občas to přestřelím a sjíždím Instagram i večer. Ale když to udělám vím, že ten další den už to nechci opakovat.

To je pro mě rovnováha – nějak to všechno prostě vyvážit. 🙃 ⚖️

🛶  TIP Č. 1 – Večer mobil zapínám do modu letadlo a nechávám ho takhle až do té doby, kdy jdeme na procházku v dopoledním bloku (mezi půl 10 a 10 vycházíme).

Potom mobil zapnu, ALE mám vypnutá data, aby mě to nenutilo na něj koukat, když mi přijde e-mail.

Jediné, co na mobilu používám dopoledne (kromě volání), je fotoaparát – jak na focení, tak i na natáčení videí.

EDIT 2021:
Jak liščata vyrostla a přestala spinkat přes poledne, náš režim se lehce upravil, a sice, že ven vycházíme okolo 12:00. Dopoledne doma věnujeme různým činnostem – cvičení na motoriku, knížkám, říkačkám a úklidu s vařením, kdy se liščata aktivně zapojují. 

Dopoledne mám mobil zapnutý na příjem sms a volání, ale data stále vyplá. Můj čas nastává až přijdeme z procházky, kdy mám čas na tvoření, tj. až okolo 16:00 -17:00 hodiny.

🚤  TIP Č. 2 – Časová okna k používání sociálních sítí jsou pro mě důležitá – vím, že mám k tomu dedikovaný čas a proto mě to nenutí se na soc. sítě dívat jindy. Prostě počkám, až přijde to vhodné časové okno.

U mě to je např. čas, kdy děti po obědě spí. A potom okolo 18 hodin, kdy mám takový energetický útlum, i když jsme někde na procházce. Snažím se však především dodržovat tu dobu odpoledního spánku.

EDIT 2021:

Dopoledne mám mobil zapnutý na příjem sms a volání, ale data stále vyplá. Můj čas nastává až přijdeme z procházky, kdy mám čas na tvoření, tj. až okolo 16:00 -17:00 hodiny.

To mi dovoluje vědět, že na vše nadejde ten správný čas, já se nemusím zbytečně stresovat a zároveň v té době se snažím vše vyřídit, takže zbytečně nepadám do králičí díry internetu a netrávím tam zbytečně moc času – už tolikrát jsem si vynadala za to, že se pak přistihnu jak koukám na něco, co ve mě začne vyvolávat zbytečné přemýšlivé pochody, které nepotřebuji 😄 – viz předchozí bod.

🛥 TIP Č. 3 – Na telefonu mám nastavený denní časový limit na sociální sítě. To pro jistotu, abych ve virtuálním světě netrávila zbytečně moc času.

🛳  TIP Č. 4 – Já osobně mám zapnutá oznámení pouze na e-mail. U sociálních sítí je mám vypnutá a tak se dozvídám veškeré novinky, až aplikaci zapnu. Funguje to tak pro mě, jsem totiž více v klidu a necítím se tak pod tlakem, že musím na všechno reagovat.

EDIT 2021:

Mám vypnutá oznámení úplně na vše, kromě SMS. 😄 Prstíčky mi zbytečně necukají na nějaké ikonky jen proto, že tam přibylo další čísilko. Pracuji v blocích, kdy mám na odepisování vyhrazený čas.

🚢  TIP Č. 5 – Stanovte si off-line den alespoň 1x do týdne – uvidíte ten ohromný rozdíl v náladě a roztěkanosti.

 ⛵️ TIP Č. 6 – A někdy je prostě nejlepší ten telefon úplně na pár dní vypnout.

Pamatuji si, že v červenci jsem měla tak 3 týdny, kdy jsem na telefon nechtěla vůbec sáhnout. Příspěvky na Instagram jsem si naplánovala dopředu a když jsem nemusela online jsem vůbec nebyla.

EDIT 2021:

Ano, totální offline režim plánuji přes Vánoce a poté tak každé 2 měsíce, protože jsem vypozorovala, že za ty 2 měsíce, se to u mě všechno tak nějak nakupí a potřebuji prostě vypnout…

Stejné to mám i s režimem 3 týdnů – kdy, po celé 3 týdny se snažím své aktivity na sítích omezit, nebo úplně vypnout. Pro mě to je velice důležité i z toho hlediska, že mám takovou malou pauzu, na kterou se můžu těšit. Kdy zrekuperuji síly, a přijdu na nové nápady. Tento balanc je pro mě velice nutný a důležitý je i pro mou rodinu.

3 podtipy navíc

Vím, že to jako maminky máme v tomto ohledu složité. Ale prozradím vám, co pomáhá mě:

1) Jít si lehnout ve stejný čas, jako usnou dětičky. 

Byť za noc ještě pořád několikrát vstávám, je tohle v současnosti jediné řešení, jak se dostatečně vyspat.  Nekoukat dlouho do noci na nic, akorát si něco přečtu, to mi uklidní hlavu a pak rovnou usnu. A jak všichni víme – spánek léčí.

EDIT 2021:

Toto někdy bývá náročnější, než se zdá. Rovněž jsme balancovali nad tím, jaký režim je pro nás nejlepší, až jsme k tomu tak nějak přirozeně dospěli. Zde bych chtěla vypíchnout jednu důležitou věc, která je přímoúměrná, a sice: dopamin a spánek.

Já to vidím u sebe – před spaním si potřebuji číst, psát deník nebo cvičit čchi-kung zaměřený na posílení spánku. Není pro mě vhodné koukat do mobilu, protože pak se mi mysl rozeběhne na 1000 obrátek a já už pak uvažuji zase nad kravinami.

Večerní Kotvička je jednoduchá – uspat liščátka, péče o pleť, někdy cvičení čchi-kung, když se necítím ukotveně a číst a chodit ideálně spát ve stejný čas.

Pro mě denní harmonogram moc znamená, protože mi vytváří jisté bezpečí a hlavně časové kapsičky, které slouží jak k odpočinku, tak k produktivitě.

2) Toto jsem už zmiňovala v první části článku a platí to pořád. U mě jde vidět jasná úměra mezi tím, jak moc piju vody a jak se cítím…

Přemýšleli jste nad tím taky někdy?

EDIT 2021 & 2022:

Tady najdete návod na to, jak si vytvořit kamínkovou kouzelnou vodu, která vám zaručeně dodá energii. 😉

A stejně tak můžete využít tip na Skořicový prohřívák, který je naprosto úžasný do upršených a pošmourných dní. Můžete samozřejmě vyzkoušet i další variaci prohříváku, a sice prohřívák švestkový.

Pokud už vás náhodou bacily dohoní, vsaďte kartu na cibulový sirup. U nás v rodině na něj rozhodně nedáme dopustit! Opravdu se toho nebojte – uvidíte, jaké čáry umí.

EDIT 2021:

PODTIP 3) Otužování = moderní to téma

S rozmachem dýchání podle Wim Hoffa apod. vzrostl i zájem o otužování a musím říct, že to je pro mě moc na sílu. Wim Hof pro mě představuje chlapský přístup = takové to: ještě pojď na sílu a urvi to! A to mně osobně vůbec nevyhovuje.

Když to tak pozoruji, tak jsem se neztotožnila ani s trendem „nohy v kýblu“, byť razím heslo: něco je lepší než nic a stejně tak absolutně nesnáším otužování pod ledovou normální sprchou…

Holt jsem si vymyslela vlastní způsob. 😄 Ten sestává z toho, že otužování mé tělo zvládá nejlépe od podzimu do jara. V létě chodíme do horských potoků, ale to do otužování moc nepočítám, to je takové příjemné zchlazení. 😆

Tak nějak cítím a vždy jsem cítila, že voda je léčivá a možná to do mě bylo nenásilně vtloukáno od mala, když jsem vyrůstala v kraji Vincenze Priessnitze – prvního vodního doktora, který založil vůbec první vodoléčebný ústav na světě.

Miluji jednoduché věci, a jednou z nich je kombinace procházky a ledové sprchy. Tohle mi dává smysl, stejně jako rozehřívací čchi-kung cvičení.

To, když půlhodiny jdeme do kopce v tempu, dojdeme rozehřátí pod proud ledové vody, pak se otužíme, zacvičíme, a zahřejeme se cestou zpět. Mysl otevřená a osvobozená, tělo nabité a radostné a člověk celý příjemně unavený, vydýchaný, ale nabitý dojmy, radostí, zážitky. Tohle mi dává smysl a díky tomu vím, že pro sebe dělám to nejlepší, co mohu.👍🏻

Třeba takovýto kotvičkovací rituálek je i něco pro vás. 🙏🏻

Kdybyste se chtěli na tuto krásnou strunku naladit, natočila jsem o tom video, tady: ⬇️

Přehráním videa souhlasíte se zásadami ochrany osobních údajů YouTube.

Zjistit vícePovolit video

Radši posloucháš?
Toto povídání najdeš i na podcastu Kotviček pohody - Apple Podcast nebo Spotify.
Tak si pozvěte radost do (d)uší a vykouzlete si hygge pocit na duši! 😊

EDIT 2022:

Samozřejmě, nezapomeňte ani na saunu, pokud je to něco, co vám dělá dobře. Letos jsme už saunovací sezónu zahájili a společně s kombinací ranního otužování, dry-brushingu a dvakrát týdně bazénu jsme snad vyzbrojeni. 🏊🏻‍♀️

Souhrnem…

V něčem je ten dnešní svět náročnější. Každý den jsme pod palbou útoků na naše smysli a mysl a je jen a jen na nás, jak si s tím poradíme.

Některá období jsou snadno stravitelná (např. léto, které je zakořeněné v lidské psychice jako beztarostné a plné radovánek, expanzivní, obecně s nejmenším množství restrikcí i ze strany autorit), naopak ta jiná (jako podzim a zima) nás nutí stáhnout se dovnitř a dělat změny, které jsou nutné pro náš růst.

👉🏻  Jak jste na tom s technologiemi vy? Máte někdy pocit, že ten telefon už potřebujete vyhodit z okna, nebo jste naopak úplně v poho? A dáváte si taky někdy takové off-line dny nebo je plánujete? Určitě mi napište do komentářů, jsem zvědavá! 😆 👈🏻

Držím vám palce, ať pro vás digitální detox  a (pod)zimní depky nejsou noční můrou a nebo úplně nejlépe – ať se vám obloukem úplně vyhnou. 😉

Napište mi:

👉🏻  Bojujete s podzimními změnami nálad i vy? Máte nějaký svůj osvědčený recept, jak je porazit? Podělte se se mnou v komentářích! A pokud máte nějaký tip na další video, připište ho k tomu. Děkuji vám! 😄  🌷  👈🏻

Jsem moc ráda, že jste dočetla až sem – děkuji vám za váš čas.

Budu se těšit zase u dalšího článku a do té doby žijte pohodověji každý den!

 

PS: A pokud byste si to potřebovala ještě jednou připomenout všechno pěkně po kupě – všechny tipy najdete už ve zmiňovaném videu TADY >>

Lenka Em
Jsem Lenka Em, citlivá maminka 3čátek z hor, co spojuje praktično a magično. Toto je můj hygge Vesmír, kde je vše jak má, a kde je každá žena hvězda. Mé tvoření je protkané citlivostí, radostí, něhou a optimismem. Náměty čerpám z vlastního života a s radostí je předávám dál. Tak ať se líbí!

Můj příběh si můžeš můžeš přečíst zde >>

Chceš dostávat zdarma mini-výklady a informace o síle úplňku? 
Koukni sem >> .

Mé nepřekonatelné organizační vychytávky pro všechny zaneprázdněné maminky (a nejen pro ně), které si chtějí konečně dopřát nějaký čas pro sebe, najdeš tady >> .
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.

 • MĚSÍČNÍK: magie Měsíce, rituály a mini-výklady

 • VÝKLADY: Týden plný kouzel

 • MEDITACE: Zklidňující
 • MEDITACE: Červená & oranžová

 • MEDITACE: Čas pro sebe

 • E-KNIHA: Odhal Tajemství

 • VYCHYTÁVKY: pozvi radost do života

 • Kotvíte nejvíce tady:
 • Tohle je na Kotvičkách nového:
 • Kategorie
 • Zakotvěte na Instagramu…
 • Kotvím i na Youtube…
 • Pozvěte si radost do (d)uší – Apple:
 • Pozvěte si radost do (d)uší – Spotify