Väntljusstaken – severská obdoba adventu (ale magičtější) 🕯🌟

Ehm, tak to je něco pro mě – celý život nějak nechápu koncept jednoho dne. V tento den mi vždy přijde, že jsou lidé nepříjemní (podle mé teorie se jedná o to, že už chtějí mít volno), v tento den se odehrává nejvíce meetingů, pomalu vždy vše koliduje, protože tento den je nějak zakořeněn jako ten nejlepší den v týdnu…

Uhádli jste?

Ještě než přejdeme k jádru pudla, ráda bych vám řekla, že tento článek vznikl v roce 2021 a letos jej opět doplňuji svými poznámkami, úvahami a zkušenostmi. Krásné čtení!

Samozřejmě, jedná se o čtvrtek (dříve či později se rozvykládám o tom, jak každý den v týdnu je asociován s jinou planetou a proto se nám některé činnosti daří lépe a jiné hůře).

Od narození liščat (která se narodila, jak jinak, než ve čtvrtek) se snažím si tento den užít. Nicméně to zatím ale moc nezabírá. Bezkonkurenčně mi totiž přijde jako opravdu ten nejnáročnější den v celém týdnu. A částečně proto, že jsem s tím chtěla začít něco dělat, a částečně proto, že jsem byla zvědavá, nahlédla jsem pod pokličku severské tradice spjaté se čtvrtky…Tak se celé povídání pomalu přesunulo k dalšímu magickému dni – neděli a to konkrétně k neděli adventní. 

Chtěli byste se dozvědět více? Tak naslouchejte vyprávění na dalších řádcích. Perfektně se nám hodí k tomuto období v roce. ⤵️

„-advent“ znamená v latině přicházející

Obecně známým faktem je, že křesťanské svátky do určité míry okopírovaly své pohanské předchůdce. Ne jinak je tomu i s tradicí adventní – zde je každá neděle zasvěcena jisté záležitosti z Bible (každou adventní neděli se čtou úryvky z Bible související s danou tématikou; věřící se tak, v průběhu tohoto času, mají naladit na pravý význam Vánoc, coby oslavu narození Spasitele).

⚠️ Toto je důležité: zkuste si sami nacítit, která verze adventu je vám nejpříjemnější, ve které se cítíte volně, svobodně a tak, že vy jste tou hybnou silou ve svém životě – jedná se jen o jednu verzi či o tu druhou nebo jejich kombinaci? ⚠️

⚠️ Přesně tak bychom totiž měli přistupovat ke všemu, co je nám předkládáno „jako tradice“ – tradice jsou naše kořeny, ale ba co víc, starým tradicím je potřeba vdechnout nový život a zasadit je do současného rámce, ve kterém žijeme. Tradice nás definují a jsou s námi spjaty více, než si dokážeme připustit. ⚠️

Tím chci říct, že každý si můžeme vytvořit tradice naše vlastní či rodinné opřené o několik staletí staré prapůvodce. Važme si toho a pěstujme je a vzájemně si dopřejme možnost volby. 🙏🏻

Zde jsou tradiční fakta spjatá s adventním věncem (který rovněž vychází ze severské tradice – ale to vám povím o pár řádek dále):

 • Čtyři svíce na věnci reprezentují 4 neděle předcházející Štědrému dni.
 • Každá svíčka se zapaluje o adventní neděli.
 • Tři svíčky jsou barvy fialové (fialová je barva liturgická a symbolizuje modlitbu, pokání a obětování) , jedna svíčka je barvy růžové (symbolizuje liturgickou barvu pro radost).
 • Každá neděle představuje určité téma, tedy:
  • 1. neděle adventní = fialová svíčka – tématem je naděje. Někdy se jí říká „svíce proroctví“ jako památka proroků, kteří předpověděli příchod mesiáše (konkrétně to byl Izaiáš). Má představovat radostné očekávání pociťované před příchodem spasitele.
  • 2. neděle adventní = fialová svíčka – tématem je víra. Říká se jí „Betlémská svíčka“ jako připomínka cesty Josefa a Marie do Betléma.
  • 3. neděle adventní = růžová svíčka – tématem je radost. Říká se jí „pastýřova svíčka“ a má nám připomínat radost, která byla prožívána při narození Ježíše, stejně jako radost, že se věřící dostali do poloviny adventu.
  • 4. neděle adventní = fialová svíčka – tématem je mír. Říká se jí „andělská svíčka“ jako připomínka poselství andělů: „mír na zemi všem lidem dobré vůle“.
 • do novodobých tradic prosákla i pátá svíce, jenž bývá barvu bílou a zapaluje se na Štědrý den – říká se jí „Kristova svíčka“ a představuje Kristův život (bílá jako znamení čistoty).

Tak to zřejmě z našich tradic, zakořeněných do našich historicky křesťanských zemí, do určité míry známe.

Já se musím přiznat, že ještě než jsem se vůbec začala zajímat o tradici čtvrtků, na této „klasické“ tradici adventní mi zkrátka něco chybělo. Nebylo to pro mě úplné, ale nedokázala jsem říct o co konkrétně se jedná – jestli mi přišlo, že je to málo týdnů, nebo že mi zde chybí jistá glorifikace Matky Země. No zkrátka, chyběly mi tam jakési kořeny, které by to vše upevňovaly.

Proto si teď povíme o tom, jak to vypadá na Severu: ⤵️

Doba „očekávání Slunce“

V nordických tradicí se jedná o čas, kterému se přezdívá „doba očekávání Slunce“ nebo „čekání na Slunce“ = sol väntanTakto je označeno období ve kterém se každý týden seveřané připravovali a vítali svátek Yule, neboli zimní slunovrat (více jsem o tomto magickém svátku napsala tady >>pokud tento odkaz nejde otevřít, je to proto, že článek bude teprve zveřejněn).

Tato tradice se místo nedělí, tak jak to máme v zažité u nás, konala každý čtvrtek. A protože nordické národy čekaly na Slunce v temných dnech, zapalovaly svíčky jako symboly životodárného světla a tepla, tyto malé pochodně naděje byly rozsvěcovány už 6 týdnů před svátkem Yule. Čtvrtek, jako den vhodný pro tyto tradice, byl vybrán záměrně na základě švédského tradičního označení Torshälg (nebo ve staré islandštině pak Þórsdagr) neboli Thórův den.

Čtvrtky byly tradičně na Severu vnímány jako silové dny, ve kterých se provozovaly jisté tradice. Jednalo se o den, který byl vyhrazený pro lidovou magii, byl to čas komunikace s Bohy a duchy, a napříč severským územím se jednalo o čas dedikovaný praktikování veřejných i soukromých rituálů a jejich veřejná slyšení.

Ale jak to souvisí s tradicí pozdějšího adventu?

I zde se zapalovaly svíčky – tradičně se vkládali do přírodních svícnů ze sobího paroží, později se dělaly věnce ze stálozelených větviček jehličnanů.

Ale je vám zajisté již nyní jasné, že k prohloubení významu celého období se používalo i runové magie.

Od Freyi Norling (má skvělý kanál na YouTube, kde se můžete inspirovat tématem severské magie) jsem si vypůjčila pořadí run, které používá ke svým obřadům souvisejícím se slunovratem:

 • 1️⃣. Thurisaz – připadne na čtvrtek 11/11/2021 – runa nám připomíná sílu a význam primární síly přírody
 • 2️⃣. Isa – 18/11 – znamená led a představuje ticho tohoto ročního období a hluboký význam touhy a čekání
 • 3️⃣. Kenaz – 25/11 – oheň – ztělesňuje ohnivé období Střelce
 • 4️⃣. Ur – 02/12 – vnitřní schopnost dodávat sílu
 • 5️⃣. Wunjo – 09/12 – připomínka, že každé roční období s sebou přináší skrytá požehnání, stejně jako temnoty
 • 6️⃣. Sowilo – 16/12 – síla a energie slunce.

Jednotlivé runy ve vyobrazení (čtou se zleva doprava):

A jak to chodí u nás doma?

Samozřejmě, že propojujeme praktično a magično, to by přece ani nijak jinak nešlo. 😊 Takže se vše proplétá právě skrze symboly se kterými doma pracujeme a máme je neustále na očích.

K „výrobě“ věnce jsem využila to, co už jsme měli doma – svícínek, který máme moc rádi a který je nejen asociován s ročním obdobím, ale zároveň funguje jako vizuální připomínka něčeho hlubšího.

My už po několikáté máme tento svícínek, který vypadá opravdu moc pěkně v dekoraci s ostatními (nejen) zimními věcmi.

Co na něm najdete za symboliku?

 • andílka jako ochranu a vyšší vedení, 
 • 3 králíčky jako naše 3 liščátka 🦊 (nenašla jsem totiž zatím žádné figurky lišek, které by se mi líbily), rodinný kruh a pevnost vazeb, 
 • stále zelené mechy a lišejníky, které pro mě symbolizují stále zelenou naději, měkkost života a pohlazení, 
 • jeřabinky jako symbol ženského elementu čarodějky a kouzel vyskytujících se všude kolem, komunikace s přírodou a přírodními živly a silami, 
 • dýně pro symbol hojnosti a blahobytu, 
 • ptáček symbolizuje nadhled, volnost a svobodu, 
 • dřevo je symbolem dlouholetosti, stability a pevnosti ve svých rozhodnutích, 
 • svíčka jako symbol planoucí naděje, tepla a rodinného krbu, 
 • sklo představuje čirost a jasnost myšlenek.

👉🏻 Moc mě zajímá, jak vypadá váš adventní věnec a zdali si ho necháváte i do dalších let. Dejte mi vědět do komentářů!

Změnilo se něco na mém postoji ke čtvrtkům?

Ano, i ne.

I přesto, že to pro nás zůstává jeden z nejnáročnějších dní v týdnu, upravila jsem tak i naše akce v rámci domo-outdoor školky a celkového harmonogramu dne.

Tak nějak hraju na to, že záměr a flexibilita (určitě jste už ode mě slyšeli i spojení pohyblivé rovnováhy třeba tady) jsou dva stavební kameny, se kterými člověk dokáže skoro vše. A ve dnech, kdy potřebujeme být odolní hlavně psychicky, mohou tato dvě slovíčka znamenat signifikantní rozdíl mezi dnem na prd a super dnem.

No, i když ty dny na prd, kdy už to od rána začíná blbě (ucpe se záchod) a shit-show pokračuje v průběhu dne, je to fakt pecka a nějaký záměr se může jít klouzat. 😄

Rovněž, v jednom takové dni, kdy se kazilo co mohlo a nemohlo, jsme s manželem poznamenali, že přece den na prd nezůstane dnem na prd celý den, a proto dobré jídlo, humor a povídání si, nám pomohlo a pomáhá, dostat se z té prdové hladiny.

MyšLenky

Jsem moc ráda, že jsem vám mohla předat alespoň střípek velké mozaiky našeho světa, ve kterém žijeme. Je nádherné si uvědomovat přesah i tam, kde ho někdo jen náznakem tuší. Právě přesah, a kořeny tradicí tak, jak je známe z moderních dob, nám dávají v těchto nejistých časech pevnou půdu pod nohama.

Tento čas je úžasný v tom, že nám dovoluje se zastavit a zaposlouchat se do toho, kam doopravdy směřujeme. Umožňuje nám obrátit svou pozornost dovnitř, abychom si naplno uvědomili, zdali své dny žijeme v pravdě a v souladu s naší integritou. 

A stejně tak, jako nám umožňují tato kouzla, dávají nám i prostor i pro změnu kurzu, pokud je to nutné. Všechna ta magie vysící ve vzduchu, je jen prostředníkem pro náš postup a úžasnou životní cestu. Tak si ji užijme!

Závěrem…

Chtěla bych vám popřát nádherné adventní dny a slunovratové dny, toto období je mé oblíbené, protože cítím kouzla ve vzduchu. Ano, v tom krásném, krystalicky čistém sněhu, se kterým si nejen mráz pohrává za okny…Ta vůně vzduchu je ojedinělá a nabízí nám obrovskou šanci něco pochopit.

Stejně tak nám hrají za okny světla svíček, která ukazují cestu nejen zbloudilým poutníkům, ale především nám. Ta cesta vede na sever, do našeho srdce.

Na nás je, zdali budeme naslouchat. 🙏🏻

Ať už se vám zalíbí tradici čistě severská, nebo ta klasická a nebo obě dvě nějak zkombinujete, vždy dejte na svou intuici, protože ta, vás vždy vede tím správným směrem – na sever…

Děkuji za přečtení článku, přeji příjemnou a radostnou podívanou a přeji vám magický a požehnaný Yule-tid! 🎄🌟

Leni Střelenka ✨

💛  Jestli cítíš, že Ti mohu pomoci a ráda bys se mnou zažila citlivýmagický výklad karet s přesahem, tak neváhej a zarezervuj si termín zde. Bude mi ctí být pro Tebe průvodkyní.

☀️ Líbilo by se Ti jemné vedení prostřednictvím výkladů na každý den v týdnu? Pak je tu Týden plný kouzel – začni čarovat!

🌕 Každý úplněk mini-výklad, tipy na rituály a magie měsíce s přehledem energií do Tvé e-mailové schránky najdeš tady.

✨ Pokud potřebuješ trochu energie načerpat, možná se Ti budou hodit mé vychytávky, jak mít více energie, nebo má e-kniha, kde společně odhalíme tajemství každodenní radosti a pohody. Ve videu rovněž zmiňuji i Fintu 10 minut.

🪴 Další povídání na téma vysoké citlivosti nebo slow-life, najdeš na blogu – postupně vše zpracovávám a doplňuji.

🌿 Možná by Ti udělala radost i nějaká meditace, jako uvolnění po dlouhém a náročném dni.

🌱 Nebo jestli mi jen chceš říct, co Tě trápí, napiš mi a společně se pokusíme najít nejvhodnější řešení.

Lenka Em
Jsem Lenka Em, citlivá maminka 3čátek z hor, co spojuje praktično a magično. Toto je můj hygge Vesmír, kde je vše jak má, a kde je každá žena hvězda. Mé tvoření je protkané citlivostí, radostí, něhou a optimismem. Náměty čerpám z vlastního života a s radostí je předávám dál. Tak ať se líbí!

Můj příběh si můžeš můžeš přečíst zde >>

Chceš dostávat zdarma mini-výklady a informace o síle úplňku? 
Koukni sem >> .

Mé nepřekonatelné organizační vychytávky pro všechny zaneprázdněné maminky (a nejen pro ně), které si chtějí konečně dopřát nějaký čas pro sebe, najdeš tady >> .
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.

 • MĚSÍČNÍK: magie Měsíce, rituály a mini-výklady

 • VÝKLADY: Týden plný kouzel

 • MEDITACE: Zklidňující
 • MEDITACE: Červená & oranžová

 • MEDITACE: Čas pro sebe

 • E-KNIHA: Odhal Tajemství

 • VYCHYTÁVKY: pozvi radost do života

 • Kotvíte nejvíce tady:
 • Tohle je na Kotvičkách nového:
 • Kategorie
 • Zakotvěte na Instagramu…
 • Kotvím i na Youtube…
 • Pozvěte si radost do (d)uší – Apple:
 • Pozvěte si radost do (d)uší – Spotify