15 tipů na to, jak to NEstihnout do Vánoc❄️✨ ale za to si užít celou zimu na max! + tipy na zapomenuté tradiční dobroty

Ahoj, ženy krásné a milovaná kotvičkářská rodinko!

Vítejte u takového povídacího článku, kde vám samozřejmě dám i nějaký ten kotvičkovací návod pro zakotvení do pohody. Jsem zvědavá na vaše myšLenky a úhel pohledu – podělte se se mnou v  komentářích.

Letos hodně přemýšlím nad tím, proč všichni všechno garantují do Vánoc. Proč je vždy Štědrý den takovým mezníkem – pouze kvůli dárkům? Aby se pak všichni posadili k televizi a nehli se od ní, jen na nějakou procházku (většinou povinnou) k příbuzným? A potom dlouho nic, jen čekání, až ten stres opadne a vše oslavit zase “povinně” na Silvestra (btw konec roku a jeho slavení, to je něco na mě, ale to by bylo na další kapitolu 😊 ) ?

Vždy sama v sobě cítím, že tohle prostě není ono – nic nezačíná ani nekončí jedním dnem a nevěřím ani na nějaké oslavy jednoho dne, jak velmi často píši u svátků Kola roku – dívej:

Nedefinujte si své počínání fixním datem – tak, jak jsem psala již dříve – vnímám, že energie jsou plonkovní a mnohdy plynou 2 dny předtím, nebo potom. Důležitá je energie, se kterou vše děláte, láska v srdci, čistota mysli a samozřejmě i uzemnění.

Naopak – myslím si, že celý ten čas je tu pro to, aby se vytvářelo momentum a vznikalo tak něco krásné, nadějeplného a hodnotného většinou v té nehmotné – zážitkové- rovině.

A stejně je to u nás doma.

Postupně, celou dobu od konce listopadu až do února (proč už tak brzo – to je tady) pracujeme na vytváření a nabalování těšící se energie – stavíme každý den Betlém, čteme si pohádky o tom, jak medvídek jde za Ježíškem, děláme adventní aktivity, stavíme (když je sníh) sněhové lucerny či ledové mandaly, povídáme si o tom, co je to vlastně za čas a proč se slunovrat slavil a postupně tak vytváříme těšící se energii a nabalujeme ji jako sněhovou kouli. Pečeme, ale neděláme si z toho těžkou hlavu, že to musíme stihnout, protože budeme péct i v lednu, i v únoru, a to pro srandu a radost, kterou celý tvůrčí proces vytváří. 

Někdy neděláme nic, protože i tom zima je – o zpomalení a stáhnutí se. Někdy stihneme aktivit více, podle toho, jak to zrovna ten den máme a jak se cítíme.

Pro naší liščí rodinku je to přesně o tom, že se soustředíme ne na data, ale na proces, zážitky a samotnou energii, kterou si z celého procesu chceme vzít. Cesta je zkrátka cíl.

Slunovratem to právě začíná – celé nádherné období paní Zimy, která nás chce obejmout a přivinou k sobě. 

Tam dolů, do její říše, která má vchod pod bezem, studánkou či menhirem/dolmenem. Slyšíte ji už zpívat? A co přináší právě vám? To se dozvíte v meditace s názvem Poselství paní Zimy, která je tu pro vás do konce února – nalaďte se na ni >>tady<<.

Liščí rady na zimní pohodu

A tady začínají i nějaké aktivní tipy, nebo zkušenosti, které bych chtěla předat dát. Pokud ještě nemáte nebo neznáte, můžete si vyzkoušet a přivítat tak paní Zimu do svých příbytků. 

Vše si můžete postupně tvořit třeba v těch “hluchých měsících” lednu a únoru.

Následující část bych chtěla zastřešit myšlenkou:

Stejně tak, neberte tyto svátky jako další položku na svém to-do listu. Naopak – jedná se o jakýsi čas navíc, který nám byl dán proto, abychom se mohli zcela ponořit do přítomnosti a oslavovat kouzelný čas všemi smysli, nabrali tak energii a s chutí a obrovskou radostí se pak zanořili dál do našich životů, avšak s větší lehkostí a porozuměním a uvědoměním si, že jsme součástí něčeho většího. 

  • Pommander

Klasická voňavá radost snad každé zimy – tuto radost můžete pověsit pod lustr, nebo jen tak přidat k míse s ovocem. Další variantou je i pommander doplněný skořicí v celku.

  • ledová mandala či ledový svícen & ledové obrázky

Nádherná ledová krása, kteoru zvládne každý. Do misky nalejete vodu a doprostřed dáte menší kulatý objekt, např. malou mističku. Do vody vložíte vše, co se vám líbí (v případě obrázku můžete naklást barevné papíry, pokreslené, nebo také provázek na zavěšení na strom – to mají ráda naše liščata). Poté necháte zamrznout. Další den můžete použít jako svícen, kdy do malé kulaté dírky vložíte čajovou svíčku, nebo si ozdobu pověsíte na stromeček v zahradě.

  • slaná rostoucí svíčka

Další jednoduchá krása, kterou zvládnou i malé lištičky! Vyberte si nádobu, ideální širokou, na jejíž dno nasypete sůl (my dáváme mořskou), zalejte trochou vody a dejte na či k topení. A pozorujte, jak vám svíčka roste! Po stranách nádoby začnou vzlínat výpary soli. Svíčku můžete “dokrmovat” tak, že do ní každý den přidáte vodu a sůl a to do té doby, než vám pokryje veškerý vnitřní povrch nádoby. Poté stačí už jen vložit a zapálit svíčku a ledová krása, která neroztaje u vás v příbytku, je na světě!

  • pomerančová girlanda

 Voňavá a oku lahodící radost! Můžete ji udělat na několik způsobů – pomeranče můžete usušit v troubě, nebo ještě čerstvé, na plátky nakrájené, protkat provázkem a poté ozdobit svůj příbytek.
Dále můžete použít jen kůru z citrusů a tu vykrojit pomocí vykrajovátek na těsto. Tyto tvary pak opět stačí protkat provázkem, případně můžete přidat i další kouzelné koření – bobkový list. O jeho symbolice jsem napsala >>tady<<.

Plátky pomerančů můžete posypat skořicí – ta má taky mnoho kouzelných atributů (koukněte sem) a navíc domov nádherně provoní!

Semínka z citrusů nevyhazujte – můžete si z nich udělat tinkturu pro posílení organismu (koukněte do herbářů, nebo k Monči do Bylinkové terapie – ať už na Instagramu či do knih, najdete tam přesný návod).

  • upéct skořicové šneky

Radost nad radost do bříška! Tradiční skořicové rolky či šneky miluje čím dál tím víc dobrých duší. Pokud byste si je chtěli vyzkoušet podle receptu z Finska, najdete ho >>tady<<.

  • upéct Tomášova kola

Den sv. Tomáše podle starokřešťanské tradice připadl právě na den slunovratu. V Bavorsku se ten den pečou známá Tomášova kola, která symbolizují slunce. Recept najdete v němčině na této adrese – stačí si jej dát už jen do překladače a upéct! Tohle je jeden z cílů, které chci letošní zimu vyzkoušet. Protože slunce si dovnitř můžeme pozvat kdykoliv, kdy je to zapotřebí!

Pokud byste chtěli variací více, zkuste třeba Yule chleba – recept tady ze starodávného Skotska.

https://www.wildfind.com/rezepte/thomasradl

  • jablečný svícen

Tohle si moc dobře pamatuji i já ze svých školkových let. A jak se zdá, zvládla to i naše liščata! Ať k tomu přistoupíte jakkoliv, určitě to zvládnete! Jablka jsou opět velmi důležitým symbolem (koukněte >>sem<<). A pokud byste na to potřebovali konkrétní návod, jeden jsem pro vás našla na těchto stránkách

  • začít plést ponožky a vtisknout do nich hřejivost vracejícího se slunce

Tak na tohle se těším moc! I když začátek ručních prací je tradičně spojen právě s Michaelmas, pro mě je to osobně trochu jinak. Právě začátek astronomické zimy je pro mě i začátkem pletacího období, kdy jehlice utichají zase až někdy v květnu. Svetry, ponožky, šály, čepice, nákrčníky…Nejradši bych to upletla úplně všechno. 😃

  • sněhové řetězy na každý den

Každý den jeden kousek řetězu, nebo několik článků či každý den speciální barva nebo obrázkový článek řetězu s příběhem. To je naše malá velká radost. 

  • vyzkoušet skořicovo-pomerančový prohřívák

Ještě jste ho neměli? Tak šup šup, zkuste a udělejte si radost! Můj původní kotvičkovací recept je >>tady<<.

  • dát do krmelce něco zvířátkům, nebo si vyrobit krmítko

Nezapomínejme ani na další dušinky v podobě zvířat. S liščaty máme největší dobrodružství z krmítka. Vždy sledujeme i zásoby místních krmelců a rádi něco ze zeleniny doneseme i tam. Samozřejmě po domluvě s lesníky.
Pokud si ale chcete něco vytvořit sami – můžete vyzkoušet vděčnostní mandalku – na sníh vyskládejte ovoce či zeleninku a semínka a přilepšete tak ptáčkům třeba na polích. Uvidíte, že dětičky se moc rády přidají a něco krásného spolu vytvoříte. 

  • vyrobit si zimní altář

Každé roční období měníme dekoraci na místě tomu určeném – najdete tam jak floru, tak i spoustu obrázků a dalších atributů. Jako např. náš adventní svícen, který spojuje hned několik symbolů – více jsem se o něm rozvyprávěla >>tady<<

  •  očistná lázeň a/nebo sauna

Někdy si říkám, že tohle je přesně to, co člověka postaví na nohy a vyčistí mu hlavu. Očistnou lázeňskou vzpruhu jsem pro vás dala do kupy >>tady<<. A jak jste na tom se saunou vy? Jak se po ní cítíte? Já vždy spím jak mimčo a je mi tak sladce! Je to jedna z mých nejoblíbenějších činností. 

  • svařák

Věřím, že každý má ten svůj recept! Já jsem minulý rok zkoušela jeden naprosto úžasný a letos ho udělám znovu. Ráda vám pak sem hodím recept. Prozatím si můžete vyzkoušet udělat ten svůj podle:
🇫🇮 Finů – jejich nápoj se jmenuje glogi a recept je tady,
🇸🇪 Švédů – ten jejich se jmenuje glogg, nebo tady

  • sněhová lucerna

Nádherná radost, kterou, když jsme s lištičkami četli Děti z Bullerbynu, tak jsme museli hned vyzkoušet! Ve Švédsku se dokonce jmenují snölykta a návod, jak na to najdete pak zde.

https://jolablot.com/traditional-swedish-snow-lantern/

Čím vás chce letošní zima potěšit? Co by vám udělalo největší radost, abyste se mohli zase vrátit do dětských let a trochu dovádět a nebrat ten život tak vážně? Dejte mi vědět do komentářů!

🌿 Cítíš, že to, co tvořím Ti dává smysl a ráda bys mě podpořila? Můžeš mi koupit virtuální kávu v mé Kotvičkárně.

Přeji příjemnou a radostnou podívanou nebo poslouchanou.

Mějte se kotvičkově – s láskou a radostí,

Leni Střelenka ✨

💛  Jestli cítíš, že Ti mohu pomoci a ráda bys se mnou zažila citlivýmagický výklad karet s přesahem, tak neváhej a zarezervuj si termín zde. Bude mi ctí být pro Tebe průvodkyní.

☀️ Líbilo by se Ti jemné vedení prostřednictvím výkladů na každý den v týdnu? Pak je tu Týden plný kouzel – začni čarovat!

🌕 Každý úplněk mini-výklad, tipy na rituály a magie měsíce s přehledem energií do Tvé e-mailové schránky najdeš tady.

✨ Pokud potřebuješ trochu energie načerpat, možná se Ti budou hodit mé vychytávky, jak mít více energie, nebo má e-kniha, kde společně odhalíme tajemství každodenní radosti a pohody. Ve videu rovněž zmiňuji i Fintu 10 minut.

🪴 Další povídání na téma vysoké citlivosti nebo slow-life, najdeš na blogu – postupně vše zpracovávám a doplňuji.

🌿 Možná by Ti udělala radost i nějaká meditace, jako uvolnění po dlouhém a náročném dni.

🌱 Nebo jestli mi jen chceš říct, co Tě trápí, napiš mi a společně se pokusíme najít nejvhodnější řešení.

Lenka Em
Jsem Lenka Em, citlivá maminka 3čátek z hor, co spojuje praktično a magično. Toto je můj hygge Vesmír, kde je vše jak má, a kde je každá žena hvězda. Mé tvoření je protkané citlivostí, radostí, něhou a optimismem. Náměty čerpám z vlastního života a s radostí je předávám dál. Tak ať se líbí! Můj příběh si můžeš můžeš přečíst zde >> Chceš dostávat zdarma mini-výklady a informace o síle úplňku? 
Koukni sem >> . Mé nepřekonatelné organizační vychytávky pro všechny zaneprázdněné maminky, které si chtějí konečně dopřát nějaký čas pro sebe, najdeš tady >> .
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.