Jupí, Kotvičky dnes slaví *4 roky*! 🌷 Jak jinak, než trochu emotivní povídání…

Vítejte, ženy krásné!

Představte si, že dnes jsou to přesně *čtyři roky*, kdy jsem spustila projekt Kotviček!

Mám z toho ohromnou radost, jak se všechno vyvinulo a vyvíjí, je to opravdu jedna velká dobrodružná cesta, kdy jsem na začátku ani nečekala, jak se všechno vyvrbí (a do teď si někdy říkám: tyjo, fakt? jako vážně tohle se děje?).

Kotvičky jsem spustila záměrně na den sv. Patrika, aby měly tak trochu do začátku štěstí. 🧚🏻‍♀️

A je to tady! Úžasné čtyři roky v online světě a s tak nádhernou komunitou, jakou jste vy, má milovaná Kotvičkářská rodinko! Ani nevíte, jak jsem za vás vděčná, mít někoho tak skvělého vedle sebe je motor, který mě žene do všech příspěvků, výkladů a videií.

V letošním roce 2024 cítím, že se hodně ohlížím zpátky. Ne proto, abych si nad něčím zoufala, ale se rozčilovala, nebo srovnávala, ale abych na vlastní oči viděla ten obrovský žvanec cesty, co je za mnou. Letos si, více, než kdy předtím, uvědomuji, jak vše vedlo do tohoto bodu, kde jsem teď. Sama to nechápu.

Kdybych dnes měla někomu, kdo je na začátku JAKÉKOLIV dlouhé cesty, řekla bych mu: „Vydrž, dávej si pauzy, když to cítíš, netlač se do věcí, ve kterých Ti není absolutně dobře, říkej si o pomoc a buď upřímná sama k sobě; to všechno ostatní se ukáže po cestě. Jsi součástí maratonu života a všechny ty sprinty jsou jen výstřely do vzduchu. Neboj, vše dobře dopadne.

Co vlastně jsou Kotvičky?

Možná vás napadá, že mezi tím vším, co dělám, se vlastně (asi) Kotvičky ztrácejí. Pravda je ale opravdu opačná…

Kotvičky jsou mou esenciální součástí. Bez nich bych nebyla. Vznikly v těžké době, jsou to mé ukotvujicí radosti, díky kterým žiju nádherný život a díky kterým věci zvládám. Prolínají se do všech rovin života – do výkladů, do tvoření obsahu, do péče o děti…

Projekt Kotvičky pohody jsou právě o těch Kotvičkách – o malých rituálcích radosti, které mi pomáhají být ukotvená v přítomnosti. Díky nim vnímám, že základem spokojeného života je lehkost, jednoduchost a pomalost. Kotvičky a rituálky, které představují mi pomáhají se dosycovat radostí a vnímat vnitřní mír, který se rozplyne, když setrváme v tady a teď. Celý tento koncept žiju každý den a ráda o tom vyprávím a inspiruji ostatní ženy v tom žít život lehce, jednoduše a v radosti.

To je pro mě praktično – spojení aktivních kroků v realitě v cestě za svými sny. Pro samotnou navigaci pak využívám magično – ať to jsou meditace, kouzla s myslí či právě výklady karet.

Avšak jedno bez druhého by nebylo.

Více jsem se o Kotvičkách rozvykládala v tomto článku: Nedaří se Ti? Je toho na Tebe moc? Máš pocit bloku v nějaké oblasti svého života? Říkají Ti, že si vše moc bereš? Vyzkoušej mou tajnou zbraň – Kotvičky!

Na začátku bylo…

Pokud by vás zajímalo, jak to všechno bylo na začátku, můžete se podívat na můj úplně první příspěvek tady >>

V roce 2020 jsem psala dokonce o tom, jak přežít tyto nepohodové dny v pohodě, jestli vás to zajímá, celý článek , všechno najdete tady >> – ano, bylo to v době, kdy tu byl Covid a zažívali jsme něco, co jsme nikdy nezažili.

Projekt začal vznikat na konci roku 2019, kdy jsem vydala svůj velký první projekt v angličtině. V lednu 2020 pak vznikly i tyto české Kotvičky. Celý následující rok jsem pak věnovala hlavně péči o psychiku maminek s malými dětmi na mateřské/rodičovské dovolené. Našim liščátkům v té době byly necelé 2 roky a musím říct, že na toto období neskutečně ráda vzpomínám.

Nejen, že jsme trávili nekonečná dobrodružství v lese, ale zažívali jsme i spoustu náročných situací, jak to tak se třemi vysoce mobilními uzlíčky jen může být.

V té době jsem nejen hodně psala, ale vydávala pravidelné rubriky na Instagram (kdo si pamatuje Čtení s Kotvičkou, Kotvení do pohody atd.?). Dlouho jsem si přála svůj vlastní YouTube kanál a v červenci 2020 se mi to konečně splnilo. Většina rubrik instagramových se pak přelila i do nové dlouhé videové formy.

Moje malé lištičky na čerstvém vzduchu – milujeme friluftsliv!

A rok 2021?

To jsem psala o mých 3 pilířích radosti, koukněte sem >> , ale taky jsem s vámi sdílela, jak u nás vypadá předjaří na horách a jaké aktivity děláme s dětmi, najdete je tady >> – jedná se o jeden z mých nejmilejších vlogů vůbec. Toto video už bohužel nenajdete ke zhlédnutí, protože cítím, že se doba digitální trochu změnila. To, co jsem dříve považovala za něco bezpečného, nyní vnímám jinak a proto jsou naše vlogy k nahlédnutí pouze rodině.

Právě v tom najdete taky recept na uzdravující jarní lektvar našeho dědy! – ano, ten určitě na výše uvedeném odkazu najdete, protože je naprosto skvělý! 😊

Tento rok pro mě osobně přinesl spousty změn a odstartoval 05/05/2021 to, co jsem v sobě nosila 2 desetiletí. Obrovskou touhu tvořit a pomáhat s podtóny magična a praktična. Jenže jsem nikdy neměla takovou odvahu. Začátek roku 2021 byl pro mě osobně nejen velmi těký, kvůli onemocnění, ale zároveň mi vlastně ani nezbylo nic jiného, než jít s barvou ven.

A tak se zrodily Kotvičky v nové podobě, kterou nyní znáte. Však nabralo tak rychlých obrátek, že než jsem se vzpamatovala, byl skoro konec roku. To jsem už cítila, že si potřebuji dát velkou pauzu a zapracovat na konceptu pomalého života s pravidelnými pauzami a myslet na regeneraci. Přece jen být full-time máma malých liščátek a tvořit si svůj projekt a nějak to vše ustát, je úkol, nad kterým balancuji i v následujících letech.

Jedno však vím naprosto: je to můj život, který má jedinečnou podobu. Žiji ho podle vlastních měřítek a ve své vlastní svobodě a není nic lepšího, ale taky těžšího, to takto přijmout a žít.

 

A co 2022?

To bylo ve znamení úžasných klientek, skvělých lidí v naší Kotvičkářské rodině, a zároveň udržení našeho pomalého šnečího tempa (protože slow and steady wins the race – cesta k vítězství je pomalá, ale jistá), radost v každém kroku, záběru a řádku a hlavně lásku, která přemůže strach, který každý z nás máme.

Spustila jsem několik nových meditací a také jsem spustila spousty nových videií na YouTube. Na slunovrat slavil Podcast rok své existence. Další vydávání nových Dopisů z hor.

Od září jsem pak intenzivněji pracovala i na projektech pro děti a s dětmi.

 

2023 byl jaký?

Jeden pro mě z nejtěžších roků, náročných na psychiku, měla jsem pocit, že mi vše neskutečně trvá, nechápu, co se děje, neboj jen potřebuji na vše více času. Takže s ponaučením z předchozích let jsem si pomaloučku začala tvořit nové návyky a pracovala na vlastním rytmu (záměrně nepoužívám slovo disciplína, protože jej nemám ráda).

Hodně jsem pracovala na projektech pro děti a s dětmi. Nekonečné trávení času venku a stejně tak cestování s rodinou.

Ke konci roku jsem Kotvičky začala prolínat s tématy měsíce a postupně mi krystalizovalo dalších spousta věcí.

Tento rok se narodilo:

Lekce tohoto roku:
Věci přicházejí v ten pravý čas. Věř svému vlastnímu načasování. Všechny projekty, které nosíš v hlavě spatří světlo světa, jen postupně. Nevzdávej se. Tvoř si to kolem sebe hezký a útulný. Buď obklopená takovou energií, ve které Ti je dobře. Vnitřní pohoda, pohoda mysli a vděčnost Ti pomohou. Netlum své světlo. Krok za krokem. Důvěřuj tělu a syť jeho potřeby.

Takto se to zdá, že toho moc není. Ale za tím vším je – stovky zpracovaných výkladů pro klientky, spousty hodin prosezených za počítačem, kreativita plující na plné obrátky, editace, nekonečné předělávání, vymýšlení, přemýšlení…a soukromý život, který je někdy pořádně vtipný, bolestivný, náročný, nespravedlivý, pokořující, motivující, radostný, nadšený, euforický…

Jsem moc ráda, že se pokaždé zlepšuji a hlavně vím, co jsou mé fundamenty, mé Kotvičky.

A to nejlepší vědomí je, že mám vás, komunitu, ve které jsou někteří se mnou již od začátku!

A co přeji Kotvičkám do 5. roku?

Ke čtvrtým narozeninám a zároveň do dalšího 5. roku, bych chtěla Kotvičkám (mému konceptu pomalého života) popřát něco podobného, jako roky minulé:

Lásky moje, hledejte vnitřní mír a bytí tady a teď; díky tomu se samo postupně dostaví vnitřní harmonie a balanc. Hledejte, nacházejte a zkoušejte vnitřní pravdu. Skrze vás, Kotvičky mé milé, pak může proudit tajná kouzelná ingredience všem, kteří vás používají a můžete tak vyživit každého, kdo to potřebuje. Tak, jak jsme to spolu už několikrát zakusily. Vnitřní mír je radost. Radost ve formě ukotvení v přítomnosti, v tom tady a teď, kdy otevíráme náruč všem zázrakům, které se mohou v našich životech stát. Je to nádherný stav.

Nechť je pro vás, lásky mé, pátý rok ve znamení kouzel, lehkosti se kterou se mi skrze vás bude tvořit, radosti, kterou přinášíte a hlavně naděje, kterou předáte dál.

Mám vás ráda, holky moje, jste mojí součástí.

Tak krásné narozeniny!

S láskou,

~ Leni

A co přeji sama sobě, jako průvodkyni po světě kotvení se do pohody?

Zakotvení se v uvědomění a v prohlubování umění žití života. Netlumení vlastního světla, vnitřní lucerny a samozřejmě dovolení si toho, co je nejvíce v danou chvíli potřeba.

Dále toho je určitě víc, ale to hlavní už mám – svou liščí rodinku, se kterou můžeme tato dobrodružství podnikat a můžeme být šťastní kdykoliv a kdekoliv. A když máme náročné dny, tak víme, že to zase přejde a sluníčko vysvitne. Brečíme, sdělujeme, vysvětlujeme, hladíme, chováme, křičíme, jsme nepříjemní, ale i milující. To jsme prostě my.

NADĚJE, POZVOLNOST A LÁSKA. Esenci, kterou potřebuje každý a která pro mě ztělesňuje ten můj „hygge pocit na duši“.

Za všechno hlavně děkuji svému manželovi, který je pro mě neskonale velkou oporou, ten můj pohodový přístav pohody, moje Kotvička, bez které si připadám jak heliový balónek, který se vznáší u stropu.

Ráda bych moc obejmula a poděkovala mé mamince, tatínkovi a babičce, kteří dělají tu neviditelnou, ale o to důležitější práci – podporují mě, jak se jen dá, např. dobrým jídlem, pohlazením, pohlídáním liščátek, ale hlavně tím, že tady pro mě a pro nás jsou a dávají nám to nejcennější, co si člověk může přát – lásku a svůj čas. Protože, i když je to tak náročné, jednou se přece ohlédneme a budeme moci vyprávět a říkat těm naším pokolením: „víš, když byla Tvoje maminka Zuzanka ještě malá, žili jsme všichni pohromadě jako jedna velká rodina. Rozkoly generací se nám rozhodně nevyhnuly, ale i tak to byla krása, být pospolu. Díky Bohu za to!“.

Samozřejmě děkuji i tchánovcům, kteří jsou ti nejlepší, jaké jen mohu mít a podporují nás naprosto ve všem a jsou tu vždy k pomoci.

A to, že nám někdo poskytne svůj čas jako tu nejcennější komoditu je forma obrovského požehnání a hojnosti.

A právě hojnost si přeji předávat i já vám, ženy mé krásné, formou povídání, videí nebo výkladů. Ať je ta forma jakákoliv, přeji si ve vás vykouzlit tu nádheru, protože si to zasloužíte.

Děkuji moc i vám všem za každou zprávu, podporu, laskavé a krásné komentáře plné lásky. I tohle je požehnání. A jak velké. Jste pro mě opravdu všechny hvězdy, ženy mé milé a to dojedné!

A tenhle můj hygge Vesmír by nikdy nevznikl bez toho, aniž bych měla svoje liščátka. To ona mi jsou tou největší inspirací a já chci být pro ně taky takovou – chci, aby viděla, že všechny sny se plní a to nejdůležitější na světe, že už mají – mají své Kotvičky – bráchu, ségru, mámu, tátu a babičky, dědečky a prababičku; mají a znají svůj vlastní střed a své kořeny.

Nic víc není třeba, všechno přijde tak, jak má.

A jestli vy, ženy krásné, teď tápete, co se v to v tom životě teď u vás děje, vězte, že mi poslední dobou jdou určitá slova na mysl ještě častěji, než obvykle. Mám vám předat, že je vše tak, jak má být, jste tam, kde máte být a pěkně ve svém životě zpomalte. Život totiž není sprint, ale maraton. Vše dobře dopadne a vy máte sílu na to, to zvládnout.

Nechť máte dnes nádherný den plný štěstí! 🍀

Děkuji vám, že mám pro koho tvořit!☀️

Mějte se kotvičkově – s láskou a radostí,

Leni Střelenka ✨

PS:

Zajímají Tě esence Kotviček? 

 1. Tj. co vlastně Kotvičky představují, jak si mě zavolaly a jak mi doslova zachránily život? 
 2. Nebo taky to, jak mohou pomoci Tobě na Tvé životní cestě a ulehčit Ti, pomoci Ti procítit radost, zažehnout jiskru mindfulness a také se uvolnit a v životě zpomalit?
 3. Cítíš, že potřebuješ v životě něco změnit, ale zkrátka nevíš, kde začít?
 4. Chceš si Kotvičky taky vytvořit, ale nevíš, jak na to?
 5. Trápí Tě, že Tvá mysl Ti hází klacky pod nohy, místo toho, aby Ti pomáhala?

Co jsou vlastně Kotvičky a jaká je má mise?

Mým cílem je zažehnout jiskru hygge radosti v životě dalších žen skrze každodenní rituálky radosti alias Kotvičky pohody, které spojují praktično (organizace, sebepéče, pobyt na čerstvém vzduchu, pomalý život) a magično (výklady karet, meditace, práce s myslí). 

Všechny články a videa na 1 místě
pro Tvou kotvičkovací chvilku pohody:

🤎 Jak si DOBÍT ENERGII ZA 15 MINUT a proč vás tolik tahám po lese? 
Moje tajné recepty jak na to, ke kterým se neustále vracím, když mě něco vykolejí, nebo když potřebuji začít znovu, nebo se zkrátka jen dát do kupy - jsou tady.

🤎 Moje MALÁ FINTA, která vám pomůže začít s čímkoliv, i když se vám nechce…
Sepsáno v období těžké karantény, kdy to bylo psychicky náročné a já jsem se bez Kotviček zkrátka vůbec neobešla. Podívání a povídání je zde.
Aktualizovanější a koncentrovanější verze pak tady.

🤎 PATNÁCT MINUT k pohodě?
Jak si to srovnat v hlavě a jak si vyčlenit čas na sebe, když kolem zuří uragán změn a vám jde z toho hlava kolem - návod je tady.

🤎 Můžete si ODPOČINOUT ZA 15 MINUT ? Jde to vůbec? 
Co je na 15 minutách magického? A proč si je užít hlavně ráno a večer? A je 15 minut dostatek času na to, abyste si mohla odpočinout? Vše jsem vám prozradila právě tu.

🤎 Jak to VŠECHNO zvládnout ZA 15 MINUT?
Uf, taky vám občas přijde, že těch povinností a domácích prací a já-nevím-čeho je nekonečně mnoho? Že ta práce zkrátka skoro nikdy nekončí? Nebo potřebujete jen objednat dětem sněhule a nějaké zimní oblečení, ale prostě se vám nechce? (tohle byl zrovna můj případ). Mám pro vás řešení!

🤎 Jak mi Kotvičky ZMĚNILY ŽIVOT…
Jak jsem již naznačila v úvodu, představují pro mě Kotvičky záchranný kruh, který mi pomáhá plavat v náročných dnech. Jsou jako bójky, díky kterým vím, jak se vrátit zpět do svého klidného přístavu plného pohody. Ale určitě si dovedete představit, že ještě před nějakou dobou to tak nebylo…
Dny byly šílené a kolem mě doslova proudily v rytmu vyčerpání smíšeného s hormonální horskou dráhou. Jaké kouzlo mě vysvobodilo najdete tady.

Návod na vytvoření si Kotviček a můj příběh, jak se ke mně vlastně dostaly, najdeš tady:

Meditační Kotvičky tu jsou proto, aby si ze své mysli vytvořila spojence, co Tě vždycky podrží:

🤎 Pro stáhnutí meditace klikni na obrázek:

Harmonizace těla & mysli
Červená & oranžová
Čas pro sebe

Tagy:
Lenka Em
Jsem Lenka Em, citlivá maminka 3čátek z hor, co spojuje praktično a magično. Toto je můj hygge Vesmír, kde je vše jak má, a kde je každá žena hvězda. Mé tvoření je protkané citlivostí, radostí, něhou a optimismem. Náměty čerpám z vlastního života a s radostí je předávám dál. Tak ať se líbí!

Můj příběh si můžeš můžeš přečíst zde >>

Chceš dostávat zdarma mini-výklady a informace o síle úplňku? 
Koukni sem >> .

Mé nepřekonatelné organizační vychytávky pro všechny zaneprázdněné maminky (a nejen pro ně), které si chtějí konečně dopřát nějaký čas pro sebe, najdeš tady >> .
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.

 • MĚSÍČNÍK: magie Měsíce, rituály a mini-výklady

 • VÝKLADY: Týden plný kouzel

 • MEDITACE: Zklidňující
 • MEDITACE: Červená & oranžová

 • MEDITACE: Čas pro sebe

 • E-KNIHA: Odhal Tajemství

 • VYCHYTÁVKY: pozvi radost do života

 • Kotvíte nejvíce tady:
 • Tohle je na Kotvičkách nového:
 • Kategorie
 • Zakotvěte na Instagramu…
 • Kotvím i na Youtube…
 • Pozvěte si radost do (d)uší – Apple:
 • Pozvěte si radost do (d)uší – Spotify